Küçük Ahmet'in organları 5 kişiye hayat verdi

18.09.2015 | 10:53

İzmir’in Bornova ilçesinde, trafik kazası sonucu hayatını kaybeden 11 yaşındaki Ahmet Efe Yüksel’in organları 5 kişi de hayat buldu. Küçük Ahmet’in hayatını kaybetmeden önce annesi ile televizyon izlerken eşinin organlarını bağışlayıp taşıyan kadını görünce annesine ''Anne ben ölürsem, benim organlarımı da bağışlayın'' diye vasiyet ettiği ortaya çıktı. Oğlunun kazada ölmeden 2 saat önce içine bir sızı düşen ve Ahmet’in öleceğini bilen acılı anne Necla Tütenocak ise oğlunun organlarının yaşadığı diğer çocuklarla ve aileleri tanışmak istiyor.

Kaza, 9 Eylül günü saat 16.00 sıralarında, İzmir Aydın Otoban Yanyolu'nda meydana geldi. Evinden çıkan 11 yaşındaki Ahmet Efe Yüksel, 100 metre gittikten sonra yolun karşısına geçmek için hareketlendi. İddiaya göre, orta şeritten gelen TIR'dan önce karşıya geçmek için koşan küçük Ahmet'e, TIR'ın sağından giden E.K. (27) yönetimindeki otomobil çarptı. Kaza sonrası savrulup yol kenarına düşen Ahmet ağır yaralandı. Sürücü E.K. durup yaralı Ahmet'i otomobil ile Ege Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırdı. Ahmet Efe Yüksel burada yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Öte yandan ifadesi alınan sürücü E.K. ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

İLK ÖNCE BİR ŞEYİ YOK DEDİLER
8 yıl önce eşinden boşanan ve 2'si erkek 5 çocuğundan en küçüğü olan Ahmet'i kaybeden 46 yaşındaki anne Necla Tütenocak; ''Biz evde oturuyorduk. Ahmet'te evde uyuyordu. Bir süre sonra Ahmet kalkıp dışarı çıktı ve bir gürültü geldi. Biz hemen dışarı çıktık. O sırada çarpan sürücü hemen oğlumu alıp arabası ile hastaneye götürmüş. Onların peşine biz de hastaneye gittik. Orada bir erkek iki de kadın vardı. Bana; 'Çocuğun hiç bir şeyi yok. Hafif yaralı, kalça kemiği çıkabilir' dediler. Ben de dedim ki; 'Kalça kemiği çıktıysa bir şey olmaz' dedim. O sırada polis benden ifade almaya geldi. Bana oğlumun durumunun ağır olduğuyla ilgili kimse bilgi vermedi. Kalça kemiği kırıksa bir şey olmaz diye karşı taraftan şikayetçi olmadım. Ama daha sonra polis merkezine giderek sürücüden şikayetçi oldum'' dedi.

TELEVİZYON GÖRÜP ORGANLARININ BAĞIŞLANMASINI İSTEMİŞ
Kazanın büyük olmadığını düşünerek şikayetçi olmadığını dile getiren anne Necla Tütenocak; ''Aradan 2-3 saat geçtikten sonra doktor geldi yanıma 'Kendinizi hazırlıklı tutun. Ölebilir' dedi. Bir gün sonra da oğlumun beyin ölümü gerçekleştiği söylendi. Daha sonra doktorlar bana, oğlumun organlarını bağışlayıp bağışlamayacağını sordu. Ben ilk başta verme taraftarı değildim ama aklıma oğlumun sözleri geldi. Geçtiğimiz günlerde Ahmet ile birlikte televizyon izlerken bir kadının kocasının organlarını bağışlayıp, kendi elleri ile organlarını taşıması sırasında Ahmet'im 'Anne ölürsem benimde organlarımı bağışla. Anne ölünü seveyim benim de organlarımı ver' dedi. Bende öyle söyleyince kızmıştım. Aklıma o sözleri gelince organları bağışladım. Oğlumun 2 böbreği İzmir'de 20 yaşlarındaki 2 kıza, ciğeri İstanbul'da bir hastaya, kalbi ise Ankara'da 8 yaşındaki bir kıza verilmiş. Gözleri ise beklemede duruyormuş hala'' diye konuştu.

KALBİ EN SEVDİĞİ ABLASININ İSMİ OLAN EMİNE İSİMLİ BİR ÇOCUĞA TAKILMIŞ
Ciğerim yandığını günlerdir kendine gelemediğini ifade eden gözü yaşlı anne Necla Tütenocak, Ahmet'in çok neşeli olduğunu, kendisi yanında olmadan Ahmet'in yatmadığını dile getirdi. Organlarının değişik illerde olduğunu belirten acılı anne Tütenocak; ''Oğlumun kalbi 8 yaşındaki Emine isimli bir kıza takılmış. Benim kızlarımdan birisinin ismi de Emine. Ahmet de en çok Emine ablasını severdi. Yavrumuzun kalbi çok sevdiği ablasının ismi olan bir başka çocuğa takıldı'' dedi.

ANNENİN İÇİNE DOĞDU ÖLECEĞİ
Kaza olmadan önce kendine bir şeyler olduğunu söyleyen Erzurumlu anne Tütenocak, ''Zaten benim kalbime ayan olmuştu. Benim içim attı. Ciğerlerim sızım sızım oldu oğlumun kazasından 2-3 saat önce. Kızım Emine'ye; 'Benim içim çok sıkıldı. Bana bir şey oldu. Erzurum'daki yakınlarımızda mı acaba bir şey var' dedim. Kızım da 'Hayır olsun anne' dedi. 'Emine, Ahmet ölecek' dedim bir anda. 'Ahmet benim gözümde bir ölü gibi duruyor' dedim. Daha önce böyle bir şey hiç başıma gelmemişti. Aradan 2 saat geçti kaza meydana geldi'' dedi.

OĞLUMUN ORGANLARININ CAN BULDUĞU ÇOCUKLARLA TANIŞMAK İSTİYORUM
Çocuğumun organlarını isteyerek verdiğini dile getiren Anne Necla Tütenocak; ''Allah rızası için ne olur, yavrumun organları hangi çocuklara takıldıysa anne ve babaları o çocukları bana göstersinler. En azından o çocuklara bir bayramda bir pantolon, bir kazak alsam Ahmet'i yaşatmış gibi olurum. Hele hele de kalp ve gözleri benim için çok önemli. Ben onlarla tanışmak istiyorum. Ahmet'in parçaları dışarıda, onlar bana bir sevgisini verecek diye o hayal ile ayakta duruyorum. O çocukları görünce ben Ahmet'i görmüş gibi olacağım. Buradan ailelerden ricam, oğlumun organlarının takıldığı çocukları bana göstersinler. Bana yar olacak değil ama görmem çok güzel bir şey olacak. Moralim biraz düzelir. Ahmet'in gözleri kime giderse gitsin beni bulsunlar. Çocuğumun gözlerini gideceğe yere ben taşımak isterim'' dedi.

BAYRAMLIK ELBİSESİNİ ALAMADI
Ahmet'in Bayramları çok sevdiğini belirten anne Tütencocak; ''Hayatını kaybetmeden 10 gün önce, Ahmet'im her gün kalktığında 'Anne bayrama kaç gün kaldı' diye devamlı sorardı. Ahmet'e her gün, kaç gün kaldığını söylerdim. Bayramı dört gözle bekliyordu. Ama bayramı görmek nasip olmadı. Bayramlık elbise alacaktık bayrama 4 gün kala, ama ömrü yetmedi yavrumun. Ama oğlumun mahalleden çok sevdiği ve anlaştığı arkadaşı var. Evde ne yese yanına alıp arkadaşına götürürdü. Ahmet'ime bayramlık elbise kısmet olmadı ama çok sevdiği arkadaşına alacağım bende'' dedi.

AYNI YOLDA 1 AYDA 3. ÖLÜMLÜ KAZA
Ahmet'in kazada hayatını kaybettiği yerdeki yolun araçların yavaşlaması için çalışma yapılması gerektiğini dile getiren Necla Tütenocak; ''Bu yola rampa konması lazım. Burada araçlar çok hızlı gidiyor. Hiçbir trafik işareti ve ışığı yok. Hızını alan araç, yola biri çıkar demeden gidiyor. Burada her gün bir kaza oluyor. Biz kaç defa bu yol için dilekçe verdik mahallece ama hiçbir sonuç alamadık. Bu yolda 1 ayın içerisinde 3 ölümlü kaza oldu. Eğer önlem alınmazsa daha da ölümler alacak. Hiç mi insanın değeri yok. Burada her 100 metre de bir araçların yavaşlaması için rampa yapılması lazım'' dedi.

KÜÇÜK AHMET'İN TELEVİZYONDA GÖRÜP ETKİLENDİĞİ OLAY

Ahmet kazada ölmeden 12 gün önce televizyonda izleyip etkilendiği olay ise Kocaelin'de meydana gelmişti. Kocaeli Emlakçılar Derneği'nin kurucu başkanı Ünal Emre'nin (50), geçirdiği beyin kanaması sonucu kaldırıldığı özel bir hastanede önceki gün beyin ölümü gerçekleşti. Ünal Emre'nin eşi İkbal Emre ve çocukları örnek bir davranış sergileyerek Ünal Emre'nin organlarını bağışladı. Yapılan analizler sonucunda Emre'nin organlarının uyum sağlayabileceği 5 hasta için doktorlar hastaneye geldi. Kocaeli'de özel bir hastanede gerçekleşen başarılı bir operasyon sonucu alınan Ünal Emre'nin kalbi, eşi İkbal Emre ve beraberindeki görevliler tarafından ambulansa götürüldü. Eşinin kalbini başka insanlara umut olması için gönderdiğini belirten İkbal Emre gözyaşlarına hakim olamamıştı.

Sıradaki

OTOMATİK OYNAT

BİZE ULAŞIN