Kuduz hastasının saldırısına uğrayan hemşire şokta

Ege Üniversitesi Hastanesi Acil Servisi'nde kuduz şüphesi bulunan hasta tarafından saldırıya uğrayan hemşireye sahip çıkan sağlık çalışanları, hastanelerde yaşanan şiddete dikkat çekti. Türk Sağlık-Sen İzmir Üniversiteler Şubesi ve SES tarafından yapılan ortak açıklamada; hastanelerdeki güvenlik önlemlerinin arttırılması istendi. Saldırıya uğrayan hemşire Aysun Erdoğan, konuşamazken, gözyaşlarını tutamadı.

Ege Üniversitesi Hastanesi Acil Servisi'nde kuduz şüphesi bulunan hasta tarafından saldırıya uğrayan sağlık çalışanı için basın açıklaması yapıldı. Türk Sağlık-Sen İzmir Üniversiteler Şubesi ve Sağlık ve Sosyal Emekçileri Sendikası tarafından Ege Üniversitesi Hastanesi Acil Servis önünde yapılan ortak açıklamada Acil Servislerde yaşanan şiddet olaylarına dikkat çekildi.

"ACİL'E ACİL ÇEKİ DÜZEN VERİN"

Sağlık çalışanlarının neredeyse her gün fiziksel ve sözel şiddete maruz kaldığını dile getiren Türk Sağlık-Sen İzmir Üniversiteler Şube Başkanı Yasemin Zengin, konu ile ilgili yetkilileri defalarca uyardıklarının altını çizerek, "Hastane yöneticilerine, 'Gereğini yapın, çalışma ortamlarını güvenli bir hale getirin, güvenlik önlemlerini artırın ve sağlık çalışanlarını koruyun' dedik. Personel eksikliği ve yoğun iş temposunda çalışmak zorunda bırakılan hemşirelerimiz ve personelimiz, iş yükünü kaldıramamakta ve yetişememektedir. Yanı sıra hasta ve hasta yakınlarının şiddetine maruz kalmaktadır. Biz uyardık 'Acile acil çeki düzen verin' dedik ne yazık ki uyarılarımız dikkate her zaman olduğu gibi alınmadı ve geçtiğimiz 9 Eylül gece nöbetinde bir hemşiremiz hasta tarafından talihsiz bir şekilde şiddete maruz kaldı" dedi.

HEMŞİRELER SORUYOR
Kuduz şüphesi bulunan hastanın Acil Servis'deki sağlık çalışanına saldırması hakkında bilgi veren Zengin, ''Yaklaşık 2 ay önce Acil Servis'e köpek ısırması nedeni ile müracaat eden hastanın takip ve tedavilerine başlanmış, aşıları yapılmış ve idame tedavilerinin devamı içinde hasta işlemleri bittikten sonra hasta taburcu edilmiştir. Ancak iddialara göre hasta taburcu edildikten sonra tedavilerini eksik bırakmış ve hasta bulantı, kusma şikayetleri ile Acil Servis'e müracaat etmiştir. Hasta, Acil Servis'e yattıktan sonra yoğun bakıma alınarak tedavileri ve tetkiklerine başlanmıştır. Bu sırada hasta hemşireye saldırmış ve darp etmiştir. Hemşirenin yardım istemine orada olan hekim müdahale etmiştir ve ne yazık ki tüm bu arbede esnasında hasta görevini yapmaya çalışan hemşirenin ensesine eline geçirdiği enjektörü saplamıştır. Sorumuz şudur; Acil Servis'e müracaat eden, kuduz şüphesi tanısı ile yatırılan ve ajite olan hasta ile ilgili neden gerekli tedbirler ve yeterli güvenlik önlemleri alınmamıştır? Neden hemşirenin yanında ajite olan bir hastanın saldırgan bir tavrı olabileceği düşünülerek personel desteği sağlanmamıştır? Hemşireye müdahale eden hekim olmasaydı hemşirenin hayati tehlikesin ne olacağı biliniyor muydu? Acilleri koruyan güvenlik görevlileri neredeydi? Ve neden acillerin personel ihtiyacı giderilmiyor? Yoğun Bakım Ünitesi'ne neden 2 hemşire hizmet veriyor?" diye konuştu.

"ACİLLER, ACİL HASTALAR İÇİNDİR"
Açıklamasında Acil Servis'deki çalışma koşullarına dikkat çeken Zengin, "Acil serviste hekim eksik, hemşire eksik, personel eksik. Eksik ve yetersiz kadro ile insani olmayan koşullarda çalışan sağlık personelinin baktığı hasta sayısı insani boyutu kat be kat aşmış durumdadır. Acil Servis'in hekimi, hemşiresi acil olmayan ve Acil Servisleri poliklinik hizmeti gibi kullanan hastalara hizmet vermek istemiyor. Aciller, acil hastalar içindir ve acil kalmalıdır. Eğer bunun önüne geçilemiyorsa ki görünen odur, o halde yeterli tüm personel desteği acil servislere sağlanmalıdır" ifadelerini kullandı.

SALDIRIYA UĞRAYAN HEMŞİRE GÖZ YAŞLARINI TUTAMADI
Öte yandan işini yaparken darp edilen ve ensesine enjektörü saplanan hemşire Aysun Eroğan'a açıklma sonrası sendikalar tarafından geçmiş olsun dilekleri sunularak çiçek verildi. Yaşadığı dehşet anları nedeniyle konuşamayan hemşire Aysun Erdoğan gözyaşlarını tutamadı. Erdoşan'ı arkadaşları teselli ederken darba maruz kalan hemşire tekrar görevi başına geçti.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuduz hastasının saldırısına uğrayan hemşire şokta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN