Kurşun kalemin ucuna dünyayı işliyor

Kocaeli’nin Derince ilçesinde yaşayan heykeltraş Hüseyin Sarı, Anıtkabir’den Eyfel Kulesi’ne kadar birbirinden ünlü bir çok eseri kurşun kalemin ucuna işleyerek görenleri şaşırttı.

Mona Lisa'dan eşeğine ters binen Nasreddin Hoca figürüne kadar birbirinden ünlü bir çok yapıyı ve simgeyi kurşun kalemin ucuna işleyen heykeltraş, bugüne kadar 100'den fazla eser üretti. Çeşitli yerlerde sergiler açan Hüseyin Sarı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hediye etmek için de kurşun kalemlerden oluşan özel bir tablo hazırlıyor.

"BAZI ESERLERİ NASIL YAPTIĞIMI BEN BİLE BİLMİYORUM"

Çocukluğundan beri kurşun kalemlere karşı özel bir ilgisi olduğunu belirten Hüseyin Sarı, "Normalde ben bu işi yapmadan önce maket işleri ile uğraşıyordum. Fakat bundan daha zor ve sıradışı olarak ne yapabilirim diye düşündüm. Bir de ben çocukluğumdan beri kurşun kalemlere sadece bir kalem olarak bakmadım. Her zaman için işlenmeye hazır bloklar olarak gördüm ve heykeltraşların yaptığı bütün figürleri onların üzerinde hayal ettim. Daha sonra elime neşteri ve iğneyi alarak oymaya başladım ve bugünlere kadar geldim. Şu anda vücuda getirdiğim eserlerin bazılarını ben bile nasıl yaptığımı anlamış değilim. Demek ki isteyince, biraz da sabredince, azmedince insan her şeyi başarabiliyor" dedi.

"BUNU YAPAN SANATÇI SAYISI BİR ELİN PARMAKLARINI GEÇMEZ"
Kalemlerin içerisindeki kurşunun çok hassas bir madde olduğunun altını çizen Heykeltraş Sarı, "Herhangi bir cihaz kullanmıyorum. Genelde kalemin kömürünün fiziksel yapısı makine titreşimlerine çok fazla cihaz darbelerine dayanıklı olmuyor. Bu yüzden genellikle kendi yaptığım elmas uçlarla, cerrahi aletlerle bunları kazıyarak, işleyerek, oyarak vücuda getirmekteyim. İlk olarak basit objelerle başladım. İbrik, ayakkabı, keman bunlardan bazıları. Şu anda ise eserlerimin yüzde 95'i dünyada taklit edilmemiş, henüz keşfedilmemiş eserlerden oluşuyor. Zaten bu sanatla uğraşan sanatçı sayısı dünyada bir elin parmaklarını geçmiyor. Bugün de çeşitli zincirler, kalemin ahşabından oyduğum tasarımlardan oluşan çalışmalarım var" şeklinde konuştu.

"SAÇ TELİ ÜZERİNDE ÇALIŞMALARIM VAR"
Kendini geliştirmek için çok çaba harcadığını belirten Hüseyin Sarı, "Kendimi nasıl geliştirebilirim diye uzun çalışmalar yaptım. Bu şekilde ilerledim ve şu anda saç teli üzerinde yaptığım bazı çalışmalarım var. Bunun aylardır üzerinde çalışıyorum. Çıraklık dönemini biz çoktan aşmış durumdayız. Bu işte her şeyden önce sabır gerekiyor. Azim gerekiyor. Her şeyin artık pratik makinelerle yapıldığı günümüzde oturup saatlerce, günlerce, aylarca bir şeyle uğraşıp odaklanmak, dikkatini toplamak çok zor. Çok sabır gerektiren bir çalışma" dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A ÖZEL TABLO
Kişilere özel çalışmalar da yaptığını belirten Sarı, "Şu anda Cumhurbaşkanımız için bir tablo hazırladık. İnşallah Körfez Geçiş Köprüsü'nün açılışında kendisine takdim edeceğiz. Bazı belediye başkanlarımıza, doktorlarımıza, iş adamlarımıza daha önceden hediyelerimiz oldu. Zaman zaman siparişlerimiz de oluyor. Onları da yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

"BU SANAT SEBEBİYLE MESLEĞİMİ BIRAKTIM"
Bu sanat dolayısıyla asıl mesleğini bıraktığını söyleyen Heykeltraş Hüseyin Sarı, "Ben 34 yaşındayım. Normalde asıl mesleğim gözlük ve saat teknisyenliği. Ama bu sanat beni kendi mesleğimi bırakmaya kadar götürdü. Şu anda bir iş yapmıyorum. Geceli gündüzlü bu işlerle uğraşıyorum. İnşallah karşılığını da alırız diye düşünüyorum. Hedefim tabi ki dünyaya açılmak, keşfedilmek. Bir sanatçının en büyük arzusu budur. Ben de o hedef içerisinde ilerliyorum" diye konuştu.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurşun kalemin ucuna dünyayı işliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN