Lavanta kokulu kurban pazarı

16.09.2015 | 10:29

Kurban bayramına sayılı günler kala, Üsküdar Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’nce, kurbanlık hayvanlar sağlık kontrolünden geçiriliyor. Hastalık tespit edilen kurbanlıklar, veteriner hekimlerce karantina altına alınırken, iki yaşından küçük olduğu öğrenilen büyükbaş hayvanların da satışına izin verilmiyor. Ayrıca pazar alanında oluşan kötü kokulara karşı da lavanta suyu sıkılıyor.

Üsküdar Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, kurbanlık hayvanları sağlık kontrolünden geçiriyor. 2 yaşından küçük olan ve hastalık tespit edilen hayvanlar karantina altına alınırken, kurban pazarlarının hijyen ortamının sağlanması için görevliler tarafından ilaçlanıyor. Ayrıca, kurban pazarlarında oluşan kötü kokuların önüne geçilmesi için de, belediye görevlileri tarafından pazar alanlarına lavanta kokusu sıkılıyor.

HASTALIK ŞÜPHESİ TAŞIYAN HAYVANLAR KARANTİNA ALTINDA
Üsküdar Belediyesi veteriner hekimlerinden Sıtkı Uçar, kurbanlık hayvanların sağlık kontrol işlemlerinin nasıl yapıldığını anlattı. Uçar, hastalık şüphesi taşıyan hayvanların karantina çadırına alındığını belirterek, şunları söyledi: "Üsküdar'da bütün hayvan pazarımıza gelen hayvanların veteriner sevk kontrolü ile pasaportların hepsini kontrol ediyoruz. Burada karantina çadırı kurduk. Bu karantina çadırında 2 yaşını doldurmamış kurbanlık vasfı olmayan büyükbaş hayvanlar ile hastalıktan şüpheli hayvanları burada karantina çadırına alıyoruz. Bunları bayramın üçüncü dördüncü gününe kadar tutuyoruz ve daha sonra biz hayvan sahiplerine teslim ediyoruz. Tabi bunların hepsini tek tek kulak küpe numaralarının pasaportta olup olmadıklarını veteriner sağlık raporunun olup olmadığını kontrol ediyoruz. Her hangi bir şüphe durumunda da hayvanları bu karantina çadırına alıyoruz."

KURBAN PAZARLARI LAVANTA KOKUYOR
Uçar, kurban pazarlarının belediye görevlilerince özel olarak dezenfekte edildiğini belirterek, "Kurbanlık hayvanların kontrolü dışında kurban satış yerlerinde dezenfeksiyon yapıyoruz. Tabi ki gerek insanlar gerek hayvanlar gerekse araçlar girip çıktığı için herhangi bir bulaşıcı tehlikesine karşı her gün pazarlarımızda dezenfeksiyonumuzu yapıyoruz."
Uçar, pazar yerlerinde oluşan kötü kokulara karşı aldıkları önlemi ise şu sözlerle açıkladı: "Hayvan satışlarının olduğu yerde koku kaçınılmaz olacaktır. Bununla ilgili de biz Üsküdar Belediyesi olarak her yıl yaptığımız gibi bu yılda tüm kurban satış yerlerinin çevresini ve satış yerlerinde ilaçlama aracımızla lavanta kokusunu sıktırıyoruz. Bir nebze olsun hayvan kokusunu veya insana ağır gelen bir kokuyu azaltmaya çalışıyoruz" dedi.

Sıradaki

OTOMATİK OYNAT

BİZE ULAŞIN