Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mersin Bisiklet Festivali başladı

Mersin Bisiklet Derneği (MERBİSDER) tarafından bu yıl 3.’sü düzenlenen Uluslararası Mersin Bisiklet Festivali başladı.

Festivalin ilk gününde Kumkuyu Yat Limanı bölgesinde kurulan kamptan Erdemli ilçe merkezi sahilindeki Atatürk Anıtına kadar yaklaşık 15 kilometrelik parkurun tamamlanmasının ardından festival de başladı. Bisikletliler 15 kilometrelik ikinci parkurun ardından ilk gün 30 kilometre pedal çevirdi.
Bu yıl Almanya, Romanya, Azerbaycan, Rusya ve Venazuella'dan sporcuların katıldığı festivale yurt içinden de Ankara, Antalya, Adana, İzmir, Samsun, Kayseri ve Konya başta olmak üzere farklı illerinden toplam 130 sporcu katıldı.
Festivalle ilgili bilgi veren Mersin Bisiklet Derneği Başkanı Zerrin Aslantaş, "Bu yıl festivale geniş bir katılım oldu. Amacımız Mersin'in tarihi ve turistik eserlerini tanıtmak ve aynı zamanda spor yapmak. Turizme katkıda bulunuyoruz, kültürümüzü tanıtıyoruz. Bu yönden çok mutluyuz" dedi.
Yurt dışından katılımların kendilerini çok memnun ettiğini ifade eden Aslantaş, "Bu yıl Almanya'dan, Romanya'dan, Azerbaycan'dan, Venazuella'dan olmak üzere yurt dışından, başta Ankara, Antalya, İzmir, Samsun olmak üzere Türkiye'nin farklı illerinden toplam 130 sporcu katılıyor. Katılımdan son derece memnunuz" diye konuştu.

"SAĞLIĞINIZ İÇİN PEDAL ÇEVİRİN"
Festivale Antalya'dan katılan ANTBİSDER Genel Sekreteri Çilem Günebakan da, "Antalya'dan 40 kişi civarında katıldık. Bisiklet çevre dostu bir ulaşım aracı ve hepimiz çevreye destek verdiğimiz için buradayız. Bu festivalde Mersin'in en güzel yerlerini, tarihini, doğal güzelliklerini göreceğiz. Bunu yaparken de çevreye hiçbir şekilde zarar vermeyeceğiz. Bisiklet sıfır karbon salar, insan gücüyle çalışan motorsuz bir araçtır. Bizimde yerimiz var demek istiyoruz, bu mesajları iletmek istiyoruz. Zaman hızla ilerliyor ve dünyamız yok olmak üzere. Bir nebze de olsa çorbada tuzumuz olsun istiyoruz. Sağlığınız için pedal çevirin" dedi.
Festivale katılan sporculardan Mustafa Pişken de, festivale üç yıldır katıldığını belirterek, "Mersin Bisiklet Derneği bu yılda eksiksiz çok güzel bir festival düzenledi. Amaç Mersin'i ve güzelliklerini tanıtmak. Sporu insanlara daha fazla aşılayabilmek. Çevremize baktığımız da her ülkeden sporcular var. Derneğimize organizasyonu için teşekkür ediyoruz" diye konuştu.
Festivale Romanya'dan katılan Lora Stoika ise "Festival çok güzel, güler yüzlü insanlar burada. İnşallah kazasız belasız bir festival olacak. Antalya ve Çanakkale'deki bisiklet festivaline de katıldım. İlk kez Mersin'deki bu festivale katılıyorum" dedi.
Festival kapsamında çevre dostu bisikletliler kamp kurdukları Kumkuyu kamp alanından hareket ederek, 15 kilometre mesafedeki Erdemli sahilindeki Atatürk Anıtı önünde geldi. Burada objektiflere poz verilmesinin ardın 4 gün sürecek festivalin startı da verildi.
ARKADAŞINA GÖNDER
Mersin Bisiklet Festivali başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN