Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mülteciler Bodrum'dan çıkartıldı

Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde kapalı pazaryeri ve yakın çevresinden barınmaya çalışan çoğunluğu Afganistan ve Pakistan uyruklu kaçaklar, polis tarafından toplanıp midibüslerle ilçe dışına gönderildi.

Daha iyi bir yaşam umuduyla Suriyeli sığınmacı ve farklı milletlerden kaçakların yurt dışına çıkmaya çalıştığı noktalardan biri olan Bodrum'da, güvenlik güçlerinin mücadelesi sürüyor. Kapalı pazaryeri, kapalı otopark ve çevresi ile Bodrum Kanuni Sultan Süleyman Anadolu Lisesi yanındaki makilik alanda zor şartlarda, vatandaşların giyecek ve yiyecek yardımıyla yaşamlarını sürdüren kaçaklar, çevreye rahatsızlık verdikleri gerekçesiyle zaman zaman tepkilere neden oldu. Bazı vatandaşlar polise ve yerel yönetime ihbarda ve şahsen müracaatta bulunup, bu konudaki rahatsızlıklarını dile getirdi. Bodrum Kanuni Sultan Süleyman Anadolu Lisesi'ndeki öğrencilerden bazılarının velilerinden önlem alınması yönünde talep geldi. Kaçaklar arasındaki özellikle Türkçe bilenlerin da devriye görevi yapan güvenlik güçlerinden daha uygun bir ortamda barınmak istemeleri polisi harekete geçirdi. Dün (Salı), akşam saatlerinde büyük bölümü Afganistan ve Pakistan uyruklu 190 kaçak toplandı. Midibüslere bindirilen kaçaklar, farklı illerdeki göçmen kamplarına gönderildi.
Kaçakların gönderilmesinin ardından barındıkları alanlarla belediye ekipleri tarafından temizlik çalışması yapıldı. Bu arada Asayiş Büro Amirliği ekipleri, eşkalini belirledikleri ancak uyruğu kesin bilinmeyen, telefon hırsızlığına karışan şüphelinin yakalanması için başlattığı çalışma kapsamında da inceleme yaptı. Yasal olmayan yolla yurt dışına geçişlerin ve ölümle sonuçlanan faciaların önüne geçmek için polis ve jandarma yol kontrol noktalarında araç denetimleri ile sığınmacı ve kaçakların ilçeye girişine engel olmayı sürdürürken, sahil güvenlikte denizdeki mesaisine aralıksız devam ediyor.
ARKADAŞINA GÖNDER
Mülteciler Bodrum'dan çıkartıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN