Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nakliyeci kılığında dolandırıcılık

Türkiye’nin farklı illerinde sahte ehliyet ve sahte araç ruhsatı ile farklı eşyaları nakliyecilikle dolandırdığı ileri sürülen ağabey kardeş, İzmir’de 200 bin lira değerindeki 5 bin çift ayakkabıyı Antalya’ya sevk etmek üzere alıp ortadan kayboldu.

Bornova ilçesi Işıkkent semtinde ayakkabı imalathanesi bulunan Aydın Rüzgar, imal ettiği ayakkabıları sevk etmek için her zaman olduğu gibi nakliyeciler sitesinden bir nakliye firması ile anlaştı. Nakliye firmasının dışarıdan bulduğu kamyon ve şoför, Rüzgar'ın işyerine gelerek yükleme yapıldı. Yaklaşık değeri 200 bin lira olan 5 bin çift ayakkabı, Antalya'ya gitmek üzere geçtiğimiz 29 Mart Cumartesi günü yola çıktı. Bir sonraki gün teslim yerine varması gerektiği için teslim edilecek yeri arayan Rüzgar, ayakkabıların ulaşmadığını öğrendi. Daha sonra kamyon şoförünü aradı ancak telefona ulaşamadı. Durumdan şüphelenen Aydın Rüzgar, hemen Işıkkent Polis Merkezi'ne giderek durumu bildirdi. Polis ekipleri şoförün Aydın Rüzgar'a verdiği kamyon ruhsatı ve ehliyeti sorgulama yaptı. Kamyonun Kırklereli'nde bir kamyonun plakasına çıktığı ve sahte plaka olduğu ehliyetinde Zonguldak'ın Devrek ilçesinde bir başkasına ait sahte ehliyet olduğu anlaşıldı.
En son İstanbul yolunda görmüşler
Durumun dolandırıcılık olması üzerine harekete geçen Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, işyeri güvenlik kamere görüntüsünden şahısları tespit etti. Dolandırıcıların ayakkabıları yükledikten sonra Antalya yerine Manisa üzerinden Balıkesir'e gittiği belirlendi. Öte yandan şüphelilerin Balıkesir'e kadar araç plakasını iki defa değiştirdiği belirlendi. Şüphelilerin kamyonla en son İDO vapurlarına binip İstanbul yönüne gittiği tespit edildi. Kimliği tespit edilen şoför E.S. ile kardeşi D.S.'nin hala arandığı öğrendildi.

Türkiye'nin çeşitli noktalarında farklı esnafları dolandırıyorlar

Nakliyeciler sitesinden komisyoncu aracılığıyla bir tane kamyon tuttuğunu dile getiren Aydın Rüzgar, ''Kamyon ile birlikte bir şoför ve bir de yanında biri daha geldi. Antalya'ya gidilmek üzere malı sevk ettik. Faturalarını da kestik. Cumartesi günü sevk ettik Pazar günü malın ulaşması gerekiyordu. Ancak varmayınca dolandırıldığımızı anladık. Kamyonun plakasını polis Kırklareli'nde bir araçta olduğunu tespit edince oraya gittik. Ama o araç günlerdir garajda olduğu anlaşıldı. Plakanın ikizini yapmışlar. Neredeyse 2 ay oldu zanlılar hala yakalanamadı. Polisn araştırmasında bu dolandırıcıların ağabey kardeş olduğu ortaya çıktı. Bunlar polisin dedeğine göre Isparta'da elma, Adana'da pirinç götürmüşler bizden de ayakkabı götürdüler. Bunlar sınır yok, önlerine ne düşerse çalıp götürüyorlar. Bunlar özellikle ayakkabıya dadanmış şebeke değil, ne düşürürse götürüyorlar.

Sözleşmeye dikkat

Nakliyecilerle sağlam bir sözleşmenin olmadığını ile getiren Rüzgar, ''Nakliye şirketleri ile yaptığımız anlaşmada sigortalar sadece yangını ve heyelanı kapsıyor. Hırsızlığı kapsamıyor. Bu tarz işlerde hırsızlığın önü açık. Bu hısızların bir an önce yakalanması gerekiyor yoksa bu kşiler çok sayıda esnafın canını yakmaya devam edecek. Bu dolandırıcılar alıyor götürüyor başka bir ilde satıyor. Bunların bir kamyonu var ve kupasını her defasında farklı renklere boyuyorlarmış ayrıca kamyonun arkasındaki brandayı da değiştirip farklı kişileri dolandırıyorlarmış'' dedi.

Dolandırıcılar güvenlik kamerasında

Öte yandan dolandırıcılar Aydın Rüzgar'ın işyeri güvenlik kamera görüntüsüne yansıdı. Güvenlik kamerasında, kırmızı kupalı kamyon işyeri kapısı önüne yanaşıyor. Araçtan inen ağabey kardeş, daha sonra ayakkabıların yüklenmesi için görevi olmamasına rağmen yardımda bulunyor. Ayakkabıların yüklenmesi ile şüpheliler işyerinden ayrılıyor.


EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Nakliyeci kılığında dolandırıcılık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN