Oğlu kaçmasın diye kapıları kilitliyor

İzmir’de yaşayan Özcan ailesinin 7 çocuğundan 2’si zihinsel engelli biri doğuştan bedensel engelli biri ise trafik kazasında hayatını kaybetti. Anne çocuğunu trafik kazasında hayatını kaybettikten sonra ruhsal bunalıma girerken iki çocuk ise anne ve kardeşlerinin durumu nedeniyle psikolojisi bozulmak üzere. Baba, çocuklarından yüzde 82 zihinsel engelli olan Ahmet’i evde tutabilmek için kapıyı kitliyor. Aile çocukları için devletten ve hayırseverlerden yardım bekliyor.

İzmir'in Konak ilçesinde yaşayan Ata (49) ve Menife (41) Özcan çifti, akraba evliliği yaparak 25 yıl önce evlendi. Özcan çiftinin en büyüğü 24 en küçüğü 6 yaşında olmak üzere 6 çocukları dünyaya geldi. En büyük çocukları Fatma geçtiğimiz yıl evlenerek dünya evine girdi. Öte yandan ailenin ikinci büyük çocuğu olan 20 yaşındaki Dilan ise doğuştan kaça çıkıklığı ile bedensel engelli olarak dünyaya geldi. Ailenin 3 çocuğu 16 yaşındaki Sultan ve dördüncü çocuğu 10 yaşındaki Ahmet de zihinsel engelli olarak dünyaya geldi. Ailede sağlık dünyaya gelen ise son iki çocuk 12 yaşındaki Songül ve 6 yaşındaki Ömer oldu. Küçük Ahmet ise hafta da 2 gün Genç Acarlar Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'ne giderek eğitim alıyor.
KAÇMASIN DİYE KAPI KİTLENİYOR
Baba Ata Özcan, hayatlarını zor şartlarda sürdürdüklerini belirterek, ''Dilan doğuştan bedensel engelli. Onun 3 ayda bir maaşını alıyoruz. Songül ise yüzde 50 zihinsel engelli. 2 yıl öncesine kadar engelli maaşını alıyorduk ama son heyet raporundan geçemeyince maaşını alamıyoruz artık. En kötüsü ise Ahmet yüzde 82 zihinsel engelli. Ahmet bir an olsun yerinde durmuyor. Çok saldırgan. Daha önce evden 4 defa kaçtı ve kayboldu. Allah'tan bulabildik. Evden kaçmasın diye kapıyı devamlı kilitliyoruz. Neredeyse bağlayacağız eve'' dedi.
KÜÇÜK OĞLUMUN RUH SAĞLIĞI DA BOZULACAK
Ahmet'in hiperaktif olduğunu belirten Baba Ata Özcan, ''Ahmet oyun istiyor devamlı. Geniş bir alan olsun oyuncaklarla oynasın istiyor. Bizimde maddi durumuz yeterli değil. 3 göz odada yaşıyoruz. Ahmet'e devamlı kriz geliyor. Bağırıyor çağırıyor. Beni, annesini ve kardeşlerini ısırıyor. Ahmet için 3 ayda bir maaş alıyoruz ve aylık bakım ücreti alıyoruz. Bende Ahmet nedeniyle çalışamıyor. Devamlı Ahmet'e bakıyorum. Eşimde tansiyon var, sinir var, şeker var. 10 sene önce bir kızımızı trafik kazasında hayatını kaybetti. Eşimin ondan sonra ruh sağlığı da bozuldu. Sultan'nın da psikolojik rahatsızlığı var bağırıyor çağırıyor. Küçük oğlum Ömer aile içindeki durumdan korkuyor. Onlarında ruh sağlının bozulmasından korkuyorum. Bizim maddi gücümüz yetmiyor ki bahçeli bir eve çıkalım. Devlet büyüklerinden ve hayırseverlerden tek isteğim özellikle Ahmet'in geniş alana sahip olması için bahçeli bir ev. O zaman diğer çocuklarımı da rahat edecek'' dedi. Kızı Sultan'ın da psikolojik rahatsızlığının ilerlediğine belirten baba Özcan, ''Kızım Sultan iyice bunalıma girdi. 2 defa intihara kalkıştı. Birinde ayağını kırdı. Bir gün kendini öldürecek diye endişeliyim'' dedi.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ARKADAŞINA GÖNDER
Oğlu kaçmasın diye kapıları kilitliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN