Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öğrenciler, öğretmenlerinden kan aldı

Öğrencilerin bilgisini pratiğe dönüştürerek mesleğe çabuk adapte olmasını isteyen Özel İzmir Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğretmenleri, canlı manken olup fedakarlık yaparak öğrencilerin kanlarını almasına izin veriyor.

Öğrencilerin liseden itibaren laboratuvar dersleriyle mesleğe hazırlanmasını sağlayan Özel İzmir Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, yoğun bir kayıt döneminin ardından yeni bir yıla başladı. Eğitim gördükleri süre boyunca uygulamalı laboratuvar dersleriyle insan maketleri üzerinde anestezi, hemşirelik ve acil tıp teknisyenliği derslerinin eğitimini alan öğrenciler, bu sayede bilgilerini pratiğe dönüştürerek, staj yapmak için gittikleri hastanelerde zorluk yaşamıyor. Öğrenciler bu sayede meslek hayatına da emin adımlarla hazırlanıyor.
Özel İzmir Anadolu Sağlık Meslek Lisesi müdür yardımcılarından Züleyha Dönmez, ilk yardım, temel yaşam desteği derslerinde; kalp masajı, suni solunum yapılabilecek hem çocuk hem de yetişkin maketlerinin olduğunu dile getirdi. Dönmez, "Öğrencilerimiz, simülatör maketlerimiz üzerinde çalışma şansı elde ediyor. Laboratuvarlarımızda ameliyathane ve yoğun bakım ortamı oluşturuyoruz. Anestezi dersinde kullanmak için anestezik cihazımız var. Öğrenciler laboratuvarlarda her organı simülasyon olarak görüyor. Örneğin ; Kalp maketini, böbrek maketini görüyor ve onlara dokunabiliyorlar. Doğum dersinde doğumun aşamalarını maket üzerinde birebir uygulayabiliyorlar. Böylece staj öncesi pratik yapma şansı yakalayarak, stajlarında daha başarılı oluyorlar. Bu da meslekteki başarı ve deneyimlerinin artmasını sağlıyor" diye konuştu.
Öte yandan okul öğretmenleri, fedakarlıklarıyla da takdir topluyor. Öğrencilerin aldıkları bilgiyle mesleğe adapte olmasını sağlayan öğretmenler, öğrencilere kanlarını almasına izin veriyor. Özel İzmir Anadolu Sağlık Meslek Lisesi müdür yardımcılarından Züleyha Dönmez, uygulama hakkında bilgi vererek, "Laboratuvar derslerinde, öncelikle öğretmenlerimiz uygulamayı gösteriyor. Ardından öğrencilerimizden aynı uygulamayı yapmasını istiyor ve sonunda da değerlendiriyoruz. Öğrencilerimiz, burada yapmadıkları hiç bir uygulamayı hastanelerde yapmıyorlar. Burada tüm uygulamaları çocuk ve yetişkin maketler üzerinde uyguluyorlar. Hatta kan alma ve hasta bakım gibi başlıca uygulamaları öğretmenleri üzerinde de deneyimliyorlar. Bu konuda öğretmenlerimiz çok fedakârlık yapıyor. Biz eğitimciler, öğrencilerimizi en iyi yerlere taşımak ve en donanımlı sağlık çalışanını yetiştirmek için hep birlikte, elimizden gelenin en iyisini yapmak için çabalıyoruz" dedi.
Okulun öğretmenlerinden Meslek Dersi Öğretmeni Ergin Hakkı Girgin ise, öğrencilere kan alma eğitimi sırasında heyecanlarını yenmeleri ve deneyim kazanmaları için kendilerinden kan almalarına izin verdiklerini söyledi. Girgin, "Öğrencilerimiz bizim kanımızı alırken hem ilk defa kan almanın heyecanını yeniyor hem de deneyim kazanıyorlar. Bu sayede hastanede hastalardan kan alırken daha başarılı oluyorlar" dedi.
ARKADAŞINA GÖNDER
Öğrenciler, öğretmenlerinden kan aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN