Önce yaktılar sonra söndürdüler

Ukraynalı ve Kırgız ormancılar, Düzlerçamı mevkiinde ormanı önce yaktı ardından söndürmek için kıyasıya uğraş verdi.

Orman Genel Müdürlüğü, Antalya'da bulunan Uluslararası Ormancılık ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nde Orman Yangın Yönetim Sistemi hakkında Kırgızistan ve Ukrayna'dan gelen ormancılara eğitim veriliyor. Orman yangını önlenmesi, yangın anından yapılacaklar ve yangın sonrası çalışmaların eğitmenler eşliğinde verildiği teorik bilgiler, dünyadasadece Türkiye'de olan simülasyon sistemi ile de pekiştiriliyor. Teorik eğitimin tamamlanmasının ardından 15 yabancı ormancıya saha da birde yangın tatbikatı yaptırıldı. Orman Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Baş Müfettişi Nurettin Doğan kontrolünde Düzlerçamı alanında uygulanan tatbikatta senaryo gereği orman iç kısımlarında başlayan yangın, iç kısımlara ilerlemeden "Yangına karşı yangın çıkarılması" tekniğiyle kontrol altına alınıp söndürüldü. 15 Kırgız ve Ukraynalı ormancı yangını da kendileri yaktı söndürme işlemini de yine kendileri yaptı.
"YABANCI ORMANCILAR İÇİN ÇOK FARKLI BİR DURUM"
Teftiş Kurulu Baş Müfettişi Nurettin Doğan, tatbikatta 1 dönümlük alanda gerçekleştirildiğini 3 arazöz, 1 su tankeri ve 1 ilk müdahale aracının katıldığını belirterek şöyle konuştu:
"İlk önce bilgisayar eğitimi yaptık. Yabancılara sadece bilgisayar eğitimi vermek yeterli olmuyor. Bizde Orman Genel Müdürlüğü olarak yangın videolarını izlettik. Dünyada tek olan simülatör örneklerini uyguladık. Simülatörde dikkatlice uygulama yaptılar. Daha sonra aktif saha da uygulama için bir tatbikat uyguladık. 1 dönümlük alanda gelen yangını başka bir yangınla karşılaştırma metodunu gösterdik. Yangını da kendileri yaktı söndürmeyi de kendileri yaptı. Bu yangında 3 arazoz, 1 su tankeri ve 1 ilk müdahale aracı. 15 kişilik bir grupla çalışma yapıldı. Bunlar onlar için çok farklı bir durum. 65 yabancıyı nisan ayı sonuna kadar eğitimden geçireceğiz" dedi. Orman Genel Müdürlüğü eğitim kapsamında 60 ülkeye yangın eğitimi vermeyi hedefliyor.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Önce yaktılar sonra söndürdüler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN