Oyuncakların hikayesi şaşırtıyor

Orta Asya’dan gelen 3 asırlık el yapımı tavşan ile saçları gerçek olan Porselen Bebek oyuncaklarının hikayesi, yürekleri burktu.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 2013'te açılan oyuncak müzesinde, 3 asırlık tavşan oyuncak ile porselen bebekler, özel yapılmış cam duvarlar arkasında sergileniyor. El yapımı olan tavşan oyuncak ile saçları gerçek olan porselen bebeklerin ilginç hikayeleri ziyaretçilerin ilgi odağı oluyor. Bu oyuncakları ilginç kılan şey, eskiden ailelerin çocuklarının evcil hayvan beslemelerini istememelerine karşın, çocuklarda el yapımı olan tavşan oyuncağı yapıyor. Porselen bebeğin hikayesi ise eskiden savaş döneminde, fakir kadınların saçlarını uzatıp zengin ailelere vermesi sonucu ortaya çıkan bir oyuncak.
YÜREK BURKAN OYUNCAKLARIN HİKAYESİ
Orta Asya'dan gelen 3 asırlık tavşan oyuncağı ile saçları gerçek olan porselen bebeklerin ilginç hikayesinin olduğunu söyleyen Rehber Sevda Mutlu, "Burada porselen bebeklerimiz var. Porselen bebeklerimizin saçları gerçek. Savaş dönemlerinde Almanya'da, fakir ailelerdeki anneler, Saçlarını uzatıp, daha sonra kesip zengin ailelere satıyorlar. Zengin ailelerde bunun karşılığında para veriyor. Zenginler, satın aldıkları saçlarla kendi çocuklarına böyle bebekler yapıyor. Onun dışında müzenin en eski oyuncağı olarak, fabrikasyon olmayan ve el yapımı olan bir oyuncağımız var. Müzenin tek el yapımı olan tavşan oyuncağıdır. Bu tavşan oyuncağı, 1700'lü yıllarda yapılan aynı zamanda orta Asya'dan gelme bir oyuncaktır. Eskiden aileler, çocuklarının evcil hayvan beslemelerine izin vermedikleri için, çocuklarda böyle tekerlekli bir tavşan oyuncağı yapıp, kulaklarının ortasına bir tane çivi çakıyorlar. Çiviye de bir tane ip bağlayıp oyuncak tavşan sanki bir evcil hayvanmış gibi gezdiriyorlar. Tavşan Oyuncağımız, 1700'lü yıllarda Orta Asya'dan gelme bir oyuncak" şeklinde konuştu. Bey Mahalle'sinde faaliyet gösteren müze, binlerce oyuncağı çocukların ve ziyaretçilerinin beğenisine sunmaya devam ediyor.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ARKADAŞINA GÖNDER
Oyuncakların hikayesi şaşırtıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN