Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Parmağını yılan sokan çiftçi ölümden döndü

Hava sıcaklığının yer yer 25 dereceyi bulduğu 'in Erdemli ilçesinde parmağını yılan sokan çiftçi ölümden döndü. 4 gün yoğun bakımda yaşam mücadelesi veren çiftçi, evine dönmenin mutluluğunu yaşadı. 40 yaşındaki 3 çocuk babası İbrahim , annesinin ısrarının hayatını kurtardığını söyledi. İlçede son günlerde yılan sokması dolayısıyla 2 kişi hastanelik oldu.

Yaşadıklarını anlatan çiftçi İbrahim , "Çalıştığım seranın girişinde ot yoluyordum. Elimi bir şeyin soktuğunu farkettim. Arı diye ilk önce önemsemedim. Eğilip ot yolmaya devam edecektim ki yılanı gördüm. Yılanın soktuğunu anladım" dedi.

"BİR ŞEY OLMAZ' DEDİM, İLK GÜNÜ HİÇ HATIRLAMIYORUM"
Bir süre sonra karşılaştığı annesine kendisini yılan soktuğunu anlattığını ifade eden Koç, " hemen paniklendi. 'Anne panik yapma yılan küçüktü. Bir şey yapmaz herhalde' dedim. Yinede annem panik yaptı, iyi ki de panik yapmış. Hastaneye zor vardık, kolum mosmor morardı. 4 gün kaldım, ilk günü hiç hatırlamıyorum. Diğer günleri hatırlıyorum. 4. günden sonra evime şükür gelebildim" diye konuştu.

4 GÜN BOYUCA ÇOK EZİYET ÇEKTİ, TAM İYİLEŞMESİ İÇİN 15 GÜN LAZIM
Oğlunu hastaneye zorla götürdüklerini anlatan anne Dursun Koç ise, "Çalışırken yılan sokmuş. 'Hastaneye gidelim' dedim, gitmek istemedi. Israr ettim götüreyim diye. İyi ki gitmişiz. Çok şükür Allahıma evimize döndü geldi. Çok eziyet çekti çocuğum kolu şişti, morardı, kendimiz ıstırap içinde kaldık. Çok şükür eve geldi. 'Panik yapma' diye ısrar etti, zorla gönderdim. Bu durumlarda illa ki bir uzmanın görmesi lazım, biz götürdük, çocuğumuz çok şükür şifasını buldu" şeklinde konuştu.
Çiftçi ibrahim Koç'un eski sağlığına kavuşabilmesi için 15 günlük bir sürenin daha geçmesi gerekiyor. Çocukları ise babalarının eve dönmesinin mutluluğunu yaşıyor.

"İHMALE GELMEZ. HAYATİ TEHLİKE OLABİLİR"
Vatandaşların yılan sokmalarına karşı yapması gerekenleri anlatan Dr. Şükrü Gönül ise yıllardır görev yaptığı yörede öldürücü bir yılan türünün bulunmadığı ancak yılan sokmasının ihmale gelmeyeceğini söyledi. Gönül, "Vatandaşlarımızın yapması gereken ilk planda yılanın soktuğu yeri sabunlu su ile temizlemeli. Sonra üzerine turnike bağlayıp orayı kanatarak veya emerek mümkün olduğunca zehri dışarıya atmalı. Sonra hastaneye gidip panzehir olan serum yaptırmaları lazım. İhmale gelmez. Hayati tehlike olabilir, organ kaybı olabilir. Böyle durumlarda en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna mutlaka gitmek gerekir" diye konuştu.
ARKADAŞINA GÖNDER
Parmağını yılan sokan çiftçi ölümden döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN