Protez bacakla yaşam mücadelesi

Adana'da kemik çürümesi hastalığı olduğu için bir ayağı protez olan diğeri ise eğri olan bir genç her gün 20 kilometre gezerek atık kağıt toplayıp ekmek parasını kazanıyor.

Ali Sinem 35 yıl önce Adıyaman'dan göç ederek Adana'ya yerleşti. Seyyar satıcılık yaparak geçimini sürdüren Sinem Adana'da evlendi. Bu evlilikten ise 8 çocuğu dünyaya geldi. Çocuklarından Hasan Sinem'in (30) bir süre sonra kemik çürümesi rahatsızlığı olduğu ortaya çıktı. Hastaneye götürülüp tedavi ettiren Hasan Sinem'in diz kapağı çürüdüğü için sağ bacağı diz kapağının altından kesilmek zorunda kaldı. Sinem'e protez bacak takıldı. Bunun yanı sıra kemik çürümesi bir türlü önlenemediği için sol bacağı da kemik çürümesine dayalı eğrilik meydana geldi. Sinem bir ayağı protez diğer ayağı eğri halde hayatını sürdürmeye devam etti. Hasan Sinem'in hayatı sürekli hastanelerde geçtiği için sadece ilkokulu bitirebildi. Onun hayali okuyup öğretmen olabilmekti ama hastalık buna izin vermedi. Ancak Hasan Sinem büyüyüp genç olduktan sonra ailesine yük olmamak için protez bacağıyla çalışmaya karar verdi. Hasan Sinem atık kağıt ve plastik toplayarak günde 15-20 lira kazanıp ekmek parasını çıkarmaya başladı. Bey Mahallesi'nde oturan Hasan Sinem sabahleyin erken saatlerde elinde torbası ile çıkıp kilometrelerce yürüyerek çöp kutularından atık kağıt ve plastik topluyor. Bir bacağı protez olmasına, bir bacağı da eğri olmasın rağmen Hasan Sinem sırtında torbasıyla sokak sokak ekmek parası için geziyor.
"ELLERİ AYAKLARI SAĞLAM AMA DİLENENLER VAR"

Harçlığını çıkarmak için çalıştığını belirten Hasan Sinem, "Bir günde 15-20 lira kazanıyorum değişiyor ne çıkarsa artık. Ayağım sakat ama önemli değil önemli olan azimdir çalışabilmektir. 2 ayağımda doğuştan engelli sağ ayağımda protez var. Sol ayağım sağlam ama ondada düzlemesine basamıyorum. Kemik çürümesi var kemik çürümesi nedeniyle diz kapağı yok bende" dedi.
Sağlam insanların 'işsizim' diye ağladığını ifade eden Hasan Sinem, "Ağlamak boşa. Çalışsın insanlar daha iyi, kimseye ağız eğmeden çalışmak daha güzel. Gidip ondan 1 lira istemek bundan 1 lira istemek daha kötü. Bekarım 30 yaşındayım, her gün Bey Mahallesi'nden çıkıyorum günde ortalama 15-20 kilometre yürüyorum. Yürümekte iyi oluyor. Protezi devletimiz sayesinde aldım. Devletimiz sağolsun. Dilenenler var elleri ayakları sağlam çalış dediğin zaman kızıyorlar. Belki onlara daha kolay geliyordur kolay yönden para kazanmak" diyorlar
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Protez bacakla yaşam mücadelesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN