Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rize'de ilkel teleferiklerden vazgeçmiyorlar

Rize’nin Çayeli İlçesi Karaağaç Köyü’nde yaz aylarında konakladıkları çay bahçelerine yol alamayan Dağ ailesi, ulaşımlarını ilkel teleferiklerle sağlıyor.

Rize'nin Çayeli İlçesi Karaağaç Köyü'nde Dağ ailesi yaşadığımız zamana yakışmayan bir yol çilesi yaşıyor. Kış aylarını Yalova'da bulunan evlerinde geçiren, yaz aylarında ise Karaağaç Köyü'nde bunan çaylarını toplamak için Rize'de geçirmek zorunda kalan aile çay bahçelerine yol alamadıkları için yaşadıkları yerde düzgün bir evde yapamadılar. Nakliye sorunu olduğu için ev yapamayan aile çay hasat sezonu ilkel bir barınakta yaşam sürmek zorunda kalıyor. Otomobil yolunda yaşadıkları yere ulaşmak için ise yarım saat süren bir patikadan tırmanmak zorunda kalıyorlar. Aile bu yüzden çay taşımak için kurulan ilkel teleferiği aynı zamanda ulaşım içinde kullanıyor. Hayati tehlikesine rağmen teleferik ile seyahat eden aile zaman zaman küçük kazalarda yaşıyor.

30 METREDEN YERE ÇAKILDI
Ailenin en yaşlı üyesi olan Fatma Dağ geçtiğimiz günlerde teleferikten düşerek yaralanmış. Dağ, 30 metre yüksekten toprak zemine düştüğü için kazayı yara alarak atlatmış. Dağ yaptığı açıklamada, "Yol alamadığımız için 60 yıldır bu çileyi çekiyoruz. Eşim rahmetli oldu. Vefatından önce rahatsızlanırdı. Üç kez onu iplerle bu teleferiğe bağlayarak hastaneye ulaştırdık. Yetkililerden buraya yol alabilmemiz için bize yardımcı olmalarını istiyoruz" dedi. Mehmet Dağ ise teleferiği kullanmamaya gayret gösterdiklerini ancak zaman zaman kullanmak zorunda kaldıklarını belirterek, çaresiz bir durumda olduklarını dile getirdi.
Rize ve çevresinde çay taşımada kullanılan ilkel teleferikler günümüze kadar yüzlerde kişinin yaralanmasına ve onlarca kişinin ölümüne neden oldular.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Rize'de ilkel teleferiklerden vazgeçmiyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN