"Rusya bu domatesi yemek zorunda"

Rusya'nın Türkiye'ye uyguladığı sebze ambargosuna Şanlıurfa'dan da tepki geldi. Konuyla ilgili açıklama yapan Sera-Bir Yönetim Kurulu Başkanı Müslüm Yanmaz, "Rusya bu domatesi yemek zorundadır" şeklinde konuştu.

Türk Hava sahasını ihlal eden Su-24 Rus savaş uçağının Türkiye tarafından düşürülmesinin ardından Rusya ile Türkiye arasındaki 'uçak krizi' devam ediyor. Rusya'nın Türkiye'den giden tarım ürünlere ambargo koyması diğer ildeki üreticiler gibi Şanlıurfa'da da tepkiyle karşılandı.
Sera-Bir Yönetim Kurulu Başkanı Müslüm Yanmaz, Rusya ambargosunun Türkiye'ye ciddi bir etkisi olmayacağını ve Rusya'nın Türkiye'de üretilen domatesi yemek zorunda olduğunu belirtti.
Yanmaz, "Rusya'nın ambargo kriziyle birlikte biz de Sera Üreticileri Birliği olarak geçen gün Antalya'daki fuardan sonra yönetim kurulumuzu topladık. Bu krizle birlikte alacağımız önlemleri konuştuk. Rusya'ya yüzde 60'ını gönderdiğimiz ürünlerin böyle bir ambargoyla karşılaşması bizi başka bir hareket noktasına doğru itmeye başladı. Bizim birliğimize bağlı ürünlerin yaklaşık yüzde 50'sini Rusya'ya gönderiyoruz. Bizim 300 milyon dolarlık bir gelirimiz ve üretim bedelimiz var. Bunun 120 milyon dolarlık kısmı yıldan yıla değişiklik göstermekle birlikte Rusya'ya gönderiliyor. 100 milyon dolara yakın bir kısmı iç piyasada, diğer kalan kısmı da Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. Bundan birkaç yıl önce, Ortadoğu'da yaşanan savaş öncesinde biz ürünlerimizi Dubai'ye göndermeye başlamıştık. GAP bölgesinden bu ürünlerimizi özellikle körfez ülkelerine göndermeyi düşünürken savaş nedeniyle bunları Rusya'ya kanalize etmeye başladık. Rusya ambargosunun bize etkisi ne olur, şunu açıkça ifade edeyim ki Rusya bu domatesi yemek zorunda" dedi.
"RUSYA'NIN BU DOMATESİ BAŞKA ÜLKEDEN ALMASINA İMKAN YOK"
Rusya'nın nisan ve aralık aylarında Türkiye dışında başka ülkelerden ürün alamayacağını belirten Yanmaz, "Bugünden yarına Rusya'nın bu domateslerimizi, ürünlerimizi bir başka ülkeden alacak durumu ve potansiyeli yok.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ARKADAŞINA GÖNDER
"Rusya bu domatesi yemek zorunda"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN