Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sahibinden satılık göktaşı

Bir akrabasının bahçesinde bulduğu göktaşını internetten 13 bin dolara satılığa çıkardı. Yaklaşık 4 gün önce bir alış veriş sitesine verilen ilanda meteor parçasının 'sıfır' durumda olduğu belirtiliyor.

Gaziantep'te bir şantiyenin satın alma sorumlusu olarak çalışan Turan Özmen, Ankara da oturan bir akrabasının bahçesinde bulduğu taşı kendisine göndermesiyle, bunun bir göktaşı olabileceğini fark etti. Bu düşüncesinden emin olmak isteyen Özmen, taşı uzmanlara incelettikten sonra göktaşı olduğunu belirledi.
Özmen, yaklaşık 4 gün önce bir alış veriş sitesine Fransızca, Almanca, Rusça, İngilizce ve Türkçe başlıklarla ilan verdi. İnternetteki ilanda Özmen, 120 gram ağırlığındaki göktaşı için 13 bin dolar fiyat biçerken, taşın durumu için ise 'sıfır' yazdı. Taşın türünü ise 'değerli taşlar' olarak niteleyen Özmen, taşın dünya dışı bir varlık olduğunu da belirtti.
Özmen, "Bizim Ankara'da bir aile dostumuz bu taşı kendi bahçesinde bulduğunu söyledi. Orada pek fazla tanıdığı olmadığı için bize gönderdi. Biz de burada birkaç bilirkişiye gösterdik. Gaziantep Üniversitesinden birkaç gün sonra analiz raporu geçecek. Yüzde doksan dokuz göktaşı olduğu tespit edildi" dedi.

BİNGÖL'DEN SONRA SATIŞA ÇIKARILDI
Bingöl'de de göktaşı düştüğünü öğrendiklerini belirten Özmen, insanların bundan para kazanmaları üzerine kendisinin de internetten satışa çıkardığını belirtti. Satılmazsa, yüzük kolye yaptıracağını belirten Özmen, "Sonuçta dünya dışı bir varlık çok enteresan bir şey, koleksiyoncuların da ilgisini çeken bir şeydir. Dolaysıyla bu şekilde değerlendirmeyi planlıyoruz" diye konuştu

"GRAMI 50-60 DOLAR CİVARINDA"
Özmen, Rus, Alman ve Amerikan bilim adamlarının taşın 50-60 dolar civarında fiyattan satın aldığını belirtti. Kendisindeki taşın 120 gram olduğunu anlatan Özmen, yaklaşık 7 bin 500 dolara denk geldiğini ifade etti. Taşı 13 bin dolar talibi çıkarsa satacağını vurgulayan Özmen, "Meraklıları aradı. Yakından görmek isteyenler aradılar, sordular, fiyat koyanlar oldu, pazarlık yapanlar oldu, 3000 ila 5000 lira teklif edenler oldu. Ama ederi o değil, bizim koyduğumuz fiyat 13 bin dolar civarındadır. Biz bunu daha çok bilim laboratuvarlarına satma taraftarıyız. En azından bilime de bir katkımız olsun. Çünkü yaklaşık bunun içerisinde, 3 ana olmak üzere 60 yakın element olduğu şuanda bize gelen bilgiler arasında" diye konuştu. Bingöl'deki gök taşı toplayıp satan köylülerin zengin olmasının ardından Bursa'da Yüksel Sevinç isimli bir vatandaş da elindeki göktaşının daha değerli olduğunu ileri sürerek, gramını 80 dolardan satışa çıkarmıştı.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Sahibinden satılık göktaşı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN