Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sahte pasaport alan gazeteciye soruşturma

Göçmen kaçakçılığına dikkat çekmek için sahte Finlandiya pasaportu alarak haber yapan muhabir Şefik Dinç hakkında “sahte belge düzenlemek” suçundan soruşturma başlatıldı. İfadesi alınmak üzere adliyeye çağrılan Dinç, “tanık” sıfatıyla ifade vereceğini düşünürken “şüpheli” olduğunu öğrenince şaşkına döndü.

Muhabir Şefik Dinç, geçtiğimiz Nisan ayında göçmen kaçakçılarından sahte "Finlandiya" pasaportu alarak, mülteci sorunlarına dikkat çeken bir yazı dizisi hazırlamıştı. Sahte pasaportun iki gün gibi kısa bir sürede alınabildiğine yazı dizisinde değinen Dinç, Aksaray'da göçmen kaçakçılarına Suriyeli olduğunu söyleyerek 500 Euro'ya Finlandiya pasaportu almıştı. Kaçakçılarla ilgili gözlemlerini yazı dizisine aktaran Dinç, sahte pasaportunun fotoğrafını da paylaşmıştı.
Yazı dizisinin yayınlanmasının üzerinden aylar geçtikten sonra gazeteci Dinç, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hakkında soruşturma başlattığını öğrendi. Telefonuna gelen mesaj üzerine Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na gelen Dinç, "tanık" sıfatıyla ifade vereceğini düşünürken, "sahte belge düzenlemek" suçundan "şüpheli" olduğunu öğrendi. Dinç, bunun üzerine savcılığa avukatıyla birlikte daha sonra gelerek ifade vereceğini söyledi.
"AKSARAY'DA GÖÇMEN OLDUĞUMU SÖYLEYİP SAHTE PASAPORT ALMIŞTIM"
Şüpheli olduğunu öğrenmesi üzerine büyük bir şok yaşadığını söyleyen Dinç, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
Dinç, "Nisan ayında göçmen kaçakçılığını ele aldığımız 3 günlük bir yazı dizisi vardı. O yazı dizisi kapsamında göçmen kaçakçılarından aldığım bir sahte pasaportla ilgili. İstanbul Aksaray'da göçmen olduğumu söyleyerek göçmen kaçaklığı yapan kişilerden sahte Finlandiya pasaportu aldık. Bunu da gazetede yayınladık" dedi.
"TANIK OLARAK İFADE VERECEĞİMİ DÜŞÜNÜYORDUM"
" Bu haberle ilgili bir soruşturma başlatılmış" diye Dinç, "3 gün önce cep telefonuma bir mesaj geldi. Dosya numarası belirtilerek 3 gün içinde adliye gelin diye. Ben de tanık olarak ifade vereceğimi düşündüm. Çünkü bunun benim açımdan bir suç teşkil ettiğini düşünmüyordum. Adliyeye geldiğimde hakkımda şüpheli olarak soruşturma başlatıldığını öğrendim. Bende savcıya avukatımla gelip ifade vereceğimi belirterek ifademi vermedim, çıktım" ifadesini kullandı.
"GÖÇMEN KAÇAKLIĞI RANTINA DİKKAT ÇEKMEK İÇİN BU HABERİ HAZIRLADIK"
Göçmen kaçakçılığına ve bunun yarattığı ranta dikkat çekmek için böyle bir haber hazırladıklarını dile getiren Dinç, "Sonuçta Türkiye göçmenler ve mülteciler açısından bir geçiş ülkesi ve milyonları buluyor artık bu sayı. Biz de buna dikkat çekmek için böyle bir haber yaptık. Suçlama "sahte belge düzenlemek". Nitekim bizden sonra da yabancı gazeteler benzer haberler yaptı. Daha iki hafta önce Hollandalı bir gazeteci ile yine İngiltereli bir gazeteci sahte pasaportlar alarak benzer haberler yaptılar" dedi.
ARKADAŞINA GÖNDER
Sahte pasaport alan gazeteciye soruşturma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN