Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şanlıurfa'da köyü çekirgeler istila etti

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine bağlı Ortaköy ve çevresini çekirgeler bastı. Milyonlarca çekirgenin istilasına uğrayan köylüler çekirgelerin buğday ve arpa ekili tarlalarına girmemeleri için sabahtan akşama kadar, tarlalarının önünde nöbet tutuyor.

Köy sakinlerinden Remzi Arpaçık, yaklaşık bir haftadır köylülerin çekirgelerle mücadele ettiklerini, ama çekirgelerin her gün daha çoğalıp büyüdüklerini söyleyerek, " Bir haftadır çekirgeler burada, bizim ekinlerimize zarar veriyorlar, meramıza zarar veriyorlar, yani nereye giriyorlarsa orayı kurutuyorlar. Yani bütün ekin ve arazimizi bu çekirgeler kuruttu"
YETKİLİLER SORUNA ÇÖZÜM BULAMIYOR
Çekirgeler ilk çıktığında yetkililere başvurduklarını ama hiçbir önlem alınmadığını iddia eden Arpaçık, "Biz yetkililere bir haftadır haber vermişiz, Tarım ilçe ve Urfa'dan geldiler ama hiçbir önlem kimse almadı. Bize ilçe Tarımdakiler diyor ki siz valiliğe haber vermişsiniz, onlar gelip ilaç atsınlar. Onlara demişsiniz, siz niye önce bize dememişsiniz. Gelmişler ilacı köye bırakıp gitmişler" dedi.
İLAÇTAN BİR KÖYLÜ ZEHİRLENDİ
Görevli personelin ilacı atmadan, köye bıraktığını ve köylülerin ilacı atmalarını istediklerini iddia eden köy sakinlerinden Remzi Arpacık, " Gençler bilmiyor ve bu ilacı atmışlar, geçen bir arkadaşın üzerine pompa patlamış, zehir üzerine dökülmüş, çocuk yanmış. Yani bunun önlemini kim alacak bilmiyoruz, şuan da perişanız" şeklinde konuştu
Bir haftadır ekinlerin önünde nöbet tutuluyor
Çekirgelerin ekili tarlalara girmemeleri için bir haftadandır ekinlerin önünde sabahtan akşama kadar nöbet tutuklarını belirten Remzi Arpaçık, sözlerine şöyle devam etti:
"Bir haftadır ekinlerimizin önünde nöbet tutuyoruz, çekirgeler geliyor biz yönünü değiştiriyoruz ki girmesinler, yani her gün akşama kadar nöbet tutuyoruz. İşimizi gücümüzü bırakmışız akşama kadar bu ekinlerin önünde nöbet tutuyoruz. Bir senelik mahsulümüz hepsi telef oldu. Tarımcı olarak perişanız."
Köylülerin iddiaları ile ilgili Siverek Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilisinin yaptığı açıklamada, "Şanlıurfa'dan gelen bir ekip ile köye gittik ve buralarda incelemelerimiz yaptık, gerçekten de büyük bir çekirge istilası olduğunu gördük. Gerekli çalışma ve incelemeler doğrultusunda gerekli ilaç ve gereçleri temin ettik. Çekirgelerle mücadele için ya sabah yada akşam serinliğinde ilaçlanma gerektiriyor, köyün uzak olması ve köylülerin kendilerinin ilaçlama yapacakları konusunda talepleri üzerine ilaç ile ilgili uyarılarımız ve nasıl kullanılması gerektiği konusunda bilgilendirme yaparak, köylülere ilaç ve pompa gereçlerini teslim ettik" diye konuştu.

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Şanlıurfa'da köyü çekirgeler istila etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN