Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şemdinli'de vatandaş teröre yeter dedi

Teröristlerce köprülerin havaya uçurulmasıyla Şemdinli ilçe merkezi ile ulaşımı engellenen Konur Vadisinde ikamet eden köylüler,teröre karşı tepki yürüyüşü yaptı.

Türk silahlı Kuvvetleri, bölge halkının 21 Ağustos tarihinde gerçekleştirdiği terör karşıtı eylemin görüntülerin medya ile paylaştı.
Konur Vadisi'nde bulunan Konur ve Uğuraçan Köyleri ile bu köylere bağlı mezralarından (Aktütün, Dereyanı ve Yeşilbayır'dan) gelerek toplanan kadın, erkek, yaşlı ve gençlerden oluşan yaklaşık 400 kişi; terörü lanetlemek maksadıyla, 30 minibüs ile Mehendi bölgesine gitti. Köylüler burada araçlardan inerek tahrip edilmiş Mehendi-1 köprüsüne doğru gösteri yürüyüşü yaptı.
Güvenlik birimlerinden alınan bilgiye göre, 22 Temmuz 2015 tarihinden sonra icra edilen hava harekâtları neticesinde hiç ummadıkları ölçüde ağır darbe yiyen ve daha önce hazırlamış oldukları sığınak ve mevzilerinde barınamayan bölücü terör örgütü mensupları, askeri birliklerin uzak mesafeli atışlarına karşı sivil şahısları 'cebren, şiddet kullanmak suretiyle' canlı kalkan olarak kullanmak için harekete geçti. Çok sayıda bölücü terör örgütü mensubu, Konur vadisi bölgesinde sindirme ve yıldırma girişimlerinin dozunu artırdı.

HALKI KORKUTMA, YILDIRMA VE SİNDİRME GİRİŞİMLERİ...
Aktütün-Konur Vadisine ulaşım sağlayan bu iki hattı kontrol altında tutmak isteyen militanlar bu maksatla, Şemdinli - Beyyurdu - Su Gediği - Mehendi - Konur Köyü hattı, 04 Ağustos 2015 tarihinde Mehendi-1 köprüsü üzerinde; Şemdinli - Yaylapınarı - Gülkan Vadisi - Konur Köyü hattı 02 Eylül 2015 tarihinde Gülkan vadisi içinde bulunan köprü üzerinde; patlayıcı madde kullanılmak suretiyle kullanılamaz hale getirdi.
Gülkan vadisinden geçen yol üzerinde çalışma yapan özel bir firmaya ait iş makinelerinin üçü de 21 Ağustos 2015 tarihinde, diğer ikisi ise 02 Eylül 2015 tarihinde yakılmak suretiyle kullanılamayacak hale getirildi ve çalışmalar durduruldu.
Ayrıca BTÖ mensupları, Su Gediği bölgesinde bulunan GSM vericisini 22 Ağustos 2015 tarihinde patlatmak ve yakmak suretiyle kullanılamayacak hale getirdi. Yörede yaşayan vatandaşların cep telefonu iletişimi engellendi. Şu ana kadar da bölgedeki halkın dünya ile irtibatı kesik olduğu bildirildi.
Bölgede yaşayan köylülerin Mehendi - Su Gediği istikametine hayvanlarını geçirmelerine, o bölgede bulunan arazilerini, meralarını kullanmalarına BTÖ mensubu teröristler tarafından izin verilmedi.
Peş peşe yaşanan terör olayları ve kuşatma sebebiyle bölgede yaşayan vatandaşların can ve mal güvenliği tehdit altına alındı, erzak, akaryakıt vb. gibi yaşam malzemesi bulamaz hale geldi.

HALK, "TERÖR ÖRGÜTÜNE YETER ARTIK" DEDİ, ASKERİ ALKIŞLADI
Yaşanan bu gelişmeler neticesinde isyan eden yöre halkı, 03 Eylül 2015 tarihinde Konur Vadisi'nde bulunan Konur Köyü ve Uğuraçan Köyü ile bağlı mezralarından toplandı. Yaklaşık 400 civarı vatandaş; 30 minibüs tipi araç ile Mehendi bölgesine giderek, tahrip edilmiş Mehendi-1 köprüsüne doğru gösteri yürüyüşü yaptı; terör örgütüne lanet yağdırdı.
Bölgeye gelen askerleri alkışlarla ve "En büyük asker bizim asker" sloganlarıyla karşılayan halk, mehmetçiğe sarılarak gözyaşı döktü. Türk askeri de halka şefkat ve sevgiyi gösterisinde bulundu ve sonsuza dek yanlarında olacakları sözünü verdi.

PKK'DAN VATANDAŞLARA 'UYUZ HALK' NİTELEDİRMESİ
bu arada gGüvenlik birimleri telsiz görüşmelerinden de şu tespitleri yaptı:
"Bölgedeki halkın olaylara çok tepkisiz ve isteksiz olduğu; bu (bizzat teröristin ifadesidir) "uyuz halkın" tepki verebilmesi için toplumu harekete geçirecek önemli bir durumun veya şartların yaratılması gerektiği, (Bu bölgede köprülerin, GSM istasyonlarının tahrip edilerek halkın yaşamının zorlaştırılması bu şartların yaratılması kapsamında gerçekleştiriliyor.)
Halkın çoğu yerde hala çok belli etmeseler de Türkiye Cumhuriyeti devletinin yanında olduğu izlenimini elde ettikleri ve bunun kendi mücadelelerine büyük bir sekte vurduğu, (Yüksekova'da halkın destek vermeyişi, 2 Eylül 2015 tarihinde ailesini hastaneden getiren Jandarma Uzman Çavuşun Şırnak Merkezde yolunun kesilerek öldürülmek istenmesine halkın büyük tepki vererek engel olması vb..)
Orta saha sorumlusu Azad Siser kod adlı, Ekrem GÜNEY adlı terörist tarafından; Kandil'den eskisi gibi artık destek alamadıkları, Kandil ve civarına yapılan hava operasyonlarının kuzey Irak'ta büyük bir tahribata ve kayba sebebiyet verdiği ve bu durumun bölge halkı üzerinde kendi aleyhlerinde bir etki yarattığı ve halkın desteğinin neredeyse yok denecek seviyeye geldiği, Yapılan başarılı/başarısız bütün eylemlerin iyi değerlendirilmesi, başarısız eylemler nedeniyle moral motivasyonun bozulmaması, yapılan hataların gözden geçirilerek başarıya odaklanılması gerektiği, şeklinde yer alan ifadeler de bunları açıkça ortaya koymaktadır.

HALK AÇLIK VE YOKLUĞA MAHKUM EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR
Güvenlik birimlerini tespitlerine göre, bölgede iyice köşeye sıkışan teröristlerin Mehendi bölgesinde gerçekleştirdikleri benzer eylemlerle bölgenin genelinde halkı açlık ve yokluğa mahkum ederek kendi taraflarına çekmeye çalışmakta.
Şemdinli ilçe merkezi ile ulaşımı engellenen Konur Vadisinde ikamet eden köylülerin Mehendi - Su Gediği istikametine hayvanlarını geçirmelerine, o bölgede bulunan arazilerini, meralarını kullanmalarına engel olan hainler kendi Kürt kökenli olan vatandaşlarının, ekmeklerine göz dikmekte, yaşam haklarını kısıtlamakta, sağlık hizmeti almalarını engellemekte, keyfi olarak ambulansları durdurarak insanlara eziyet çektirmekte, bazen ölümlerine dahi sebep olmakta.
Anayasal bir hak olan ulaşım ve haberleşme ve de elektrik trafolarını yakarak haber alma özgürlüklerini gasp etmekte. (Dağlıca'da imha edilen elektrik trafoları yüzünden 25 gündür halk elektrikten mahrum edilmiştir.),
"Sözde Özerklik" safsatasıyla halkın her tür özgürlüklerini ellerinden almakta, Baskı ve zulümle terör örgütüne destek vermeyen köylüleri göçe zorlamakta, gitmekte direnenlerin evlerini, iş yerlerini, arabalarını yakmakta, Alınan istihbarat raporlarında; boşalttığı bu köy ve mezralara ileriki aşamada Nasturileri, Mecusileri ve Yezidileri yerleştirmeyi planlamakta, (Bu plan elbette terör örgütünü yöneten, kendine kölelik ettikleri üst akılın verdiği bir talimat çerçevesinde yapılmaktadır; zira vatanına, bayrağına bağlı imanlı Kürt halkı aslında teröristlerin ve onları maşa olarak kullananların baş düşmanları.).
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ARKADAŞINA GÖNDER
Şemdinli'de vatandaş teröre yeter dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN