Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şişe içerisinde armut yetiştirdi

Düzce Akçakocalı fındık üreticisi Aytekin Cingirt, cam şişe içerisinde armut yetiştirdi. Cingirt, Hollanda'da gördüğü bir çalışmadan esinlendiğini ve şişe içinde yetirdiği armudun 10 yıldır aynı şekilde kaldığını söyledi.

Uzun yıllar Almanya'da çalıştıktan sonra memleketi olan Akçakoca'ya yerleşen Aytekin Cingirt, yıllar önce Hollanda'da gördüğü bir çalışmadan esinlenerek cam şişe içinde armut yetiştirmeye başladı. Kocaman armudu ince ağızlı cam şişenin içinde yetiştiren Aytekin Cingirt, yaptığı çalışmanın sırrını anlattı. Cingirt, Akçakoca'nın Sarıyayla köyünde bulunan evinin bahçesindeki armutları henüz çiçek iken dalıyla birlikte şişeye koyduğunu belirtti. İçinde küçük armut olan şişeyi dala sağlamca astığını ifade eden Cingirt, camı güneşten korumak için de bir örtüyle gölgelediğini söyledi. Şişenin içindeki armudun zamanla büyüdüğünü, fakat bu esnada her gün belli zamanlarda kontrol ederek şişenin güneşten etkilenmesini engellediğini ifade eden fındık üreticisi Cingirt, armudun tamamen olgunlaşmasının ardından dalından koparıldığını söyledi.
ARMUT 10 YILDIR AYNI ŞİŞENİN İÇİNDE
İçinde armut olan şişenin içine su koyduktan sonra, içi su dolu tencere içine koyarak kaynattığını söyleyen Aytekin Cingirt, bu işlemden sonra meyvenin uzun süre cam şişe içinde kaldığını bildirdi. Kendi yaptığı çalışmanın 10 yıldır bozulmadığını da belirten Cingirt, şişenin fazla sallanmadan muhafaza edilmesi durumunda, içindeki armudun 20 yıl bozulmadan bütünlüğünü koruyacağını söyledi.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Şişe içerisinde armut yetiştirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN