Sokakta kadın kıyafeti giymiş erkeklerin oyunu polisin dikkatini çekti

Erzurum’da düğünlerde kız evine giderken ‘deve oyunu’ kültürünü yaşatmak için sokakta kadın kıyafeti giyerek oyun oynayan gençler, polisin dikkatini çekti. Beraberlerinde bir eşek de olan gençlerin yanına gelen polis ekipleri durumun bir oyundan ibaret olduğunu anlayınca normale döndü.

Erzurum'un Aziziye ilçesine bağlı Yoncalık mahallesinden gelerek merkez Şükrüpaşa semtinde düğün konvoyunun önünü kesmek için 'deve oyunu'nu sahnelemeye çalışan bir grup genç, giyindikleri kadın kıyafetleri ve yanlarında bulundurdukları bir eşekle ilgi odağı oldular. İlk etapta durumdan şüphelenen bazı vatandaşlar gördükleri manzarayı 155 polis hattını arayarak bildirdiler. Bunun üzerine olası bir terör olayı ihtimaline karşı harekete geçen polis ekipleri Şükrüpaşa semtine gelerek gençleri incelediler. Gençlerin 'deve oyunu'nu yapmak için kadın kıyafeti giyindikleri izah etmeleri üzerine polis ekipleri haber merkezine bilgi vererek bulundukları yerden ayrıldılar.
Daha sonra Yoncalık mahalleli gençler düğün konvoyu gelmeden 'deve oyunu'nu sahnelemek için prova yaptılar. Gelin arabasının görünmesi ve düğün konvoyunun gelmesi üzerine davul zurna eşliğinde oyun yapan gençler, çevrede toplanan vatandaşların meraklı bakışları arasında gelinin 500 metre ilerideki evine doğru araçların önünde yol aldılar.
Amaçlarının düğünlere renk katmak ve unutulmuş bir kültürü yaşatmak olduğunu belirten gençler, "Uzun yıllar önce Erzurum'da, bizim köyümüzde kına, nişan, sünnet ve düğünlerde deve oyunu genç erkekler tarafından oynanıyor. Unutulmuş kültürler arasında olan bu oyunu yeniden canlandırmak ve davetlileri güldürerek hoş vakit geçirmelerini sağlıyoruz. Tahta ve demir kullanılarak sabitlenmiş iskelet üzerine kilim örtülüp, değişik aksesuar kullanılarak deve maketi oluşturuluyor. 5 gencin içerisinden 2 kişide deveci başı oluyor." diye belirttiler.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Sokakta kadın kıyafeti giymiş erkeklerin oyunu polisin dikkatini çekti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN