Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tehlikeli ekmek parası yolculuğu

li gençler, ölümü göze alarak Zap suyu üzerinden ilkel teleferikle geçerek dağlarda uçkun toplamaya gidiyorlar.

Havaların ısınmasıyla canlanan doğanın nimeti olan bitkiler, 'de birçok vatandaş için geçim kaynağı olmaya devam ediyor. Hakkari kent merkezine bağlı Gelinli köyünün gençleri de, evlerinin geçimine katkı sunmak için tehlikeli yolları geçip, sarp kayalıklardan aşıyorlar.
Bidondan bozma ilkel teleferikle Zap ırmağının azgın sularının üzerinden karşı yamaçlara geçen gençler, buradan dağlara tırmanarak şifalı kabul edilen uçkun bitkilerini toplayıp pazarlarda satıyor.
Uçkun için büyük tehlikeleri göze aldıklarını belirten Cemil Berk, Zap suyundan geçerek pancar, uçkun ve çeşitli otları toplamak için gidiyoruz. Geçim kaynaklarımızdan bir tanesi de dağlardan topladığımız otlardır. Kendi yaptığımız teleferikle, coşan Zap suyunun üzerinden geçiyoruz" diye konuştu.
Pancar toplamaktan gelen Ömer adlı vatandaş ise, sabahın erken saatlerinde havaya rağmen tehlikeleri aşarak bu dağlara pancar ve uçkun toplamaya gittiklerini belirterek, pancar toplamanın geçim kaynaklarından biri olduğunu ve bu yüzden tehlikelere göğüs germek zorunda olduklarını söyledi.

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ARKADAŞINA GÖNDER
Tehlikeli ekmek parası yolculuğu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN