Telefon dolandırıcılarından bozuk bankamatik kurtardı

30.09.2015 | 13:00

Bursa’da emekli öğretmeni telefonla arayarak kendilerinin bankacı olduğunu belirten dolandırıcılar, yaşlı adamın 3 bin 600 lirasını aldı. Paranın geri kalanı bankamatiğe sıkışınca, yaşlı adam bütün parasını kaptırmaktan kurtuldu.

Bursa'nın Osmangazi ilçesinde, kendisini bankacı olarak tanıtan dolandırıcılar, 62 yaşındaki Ali Yalçın ismindeki emekli öğretmeni telefonla aradılar. Dolandırıcıların yaşlı adama bankadaki 7 bin 700 dolarını çekmesini ve Türk lirasına çevirerek, söyledikleri hesaba yatırmasını istedi. Bunun üzerine Yalçın, telaşlanarak kendisinden istenileni yapmaya koyuldu.
Yalçın, söylenildiği gibi bankadan parayı çekip Türk lirasına çevirdikten sonra kendisine bildirilen hesaba 3 bin 600 lira yatırdı. Diğer kısmını da yatıracağı sırada para bankamatiğe sıkıştı. Bunun üzerine telefondaki şahısların da etkisiyle telaş yapan adam, bankanın hemen karşısındaki çeyiz dükkanına girerek kağıt kalem istedi ve not almaya başladı.

TELEFON KONUŞMALARINI DUYAN ESNAFIN UYARISINI DİNLEMEDİ
Dolandırıcıların talimatlarını not aldığını gören esnaf Serhat Alp, yaşlı adamı uyarmaya çalıştı, ancak adam paranın geri kalanını yatırmak için tekrar bankaya döndü. Bunun üzerine Alp de yaşlı adamın arkasından bankaya giderek güvenlik görevlilerine Yalçın'ın dolandırılmasından şüphelendiğini belirtti. Banka görevlileri Yalçın'ın hesabını bloke ederek emniyete haber verdi. Bankaya gelen polis ekipleri Ali Yalçın'ı ifadesini almak üzere emniyete götürdü.

"ANLAYAMADIM, ANLAMALIYDIM, MORALİM BOZUK"
Ali Yalçın yaşadıklarını şöyle anlattı: "Bana paramın bulunduğu bankadan telefon geldi. 'Parayı oradan çek, Türk Lirası'na çevir, daha sonra da bir banka şubesine yatır' dediler. Bu sırada sürekli telefonumu açık tutmamı söylediler. 7 bin 700 dolar çektim bankadan. Parayı bankamatikten yatırdım. Paranın büyük bir kısmı bankamatiğe sıkıştığı için bana kaldı. Ama diğer kısmını dolandırıcılara kaptırdım. 3 bin 600 lira onlara gitti, 6 bin küsur sıkıştı. Daha sonra da hesap bloklandı zaten. Beni nasıl bulduklarını bilmiyorum, tanımadığım etmediğim insanlar. Benim kafam durdu orada. Şu an da moralim çok bozuk. Dolandırıldığımı anlayamadım, anlasaydım hemen polis merkezine giderdim. İnsanların daha uyanık olup anlaması lazım. Ben anlayamadım bu duruma düştüm. Beni dolandıranlardan şikayetçiyim tabi ki ama o para gitti artık"

ESNAF ''DURUMU ANLAYINCA HEMEN PEŞİNDEN GİTTİM''
Ali Yalçın'ın daha fazla parasını kaptırmasına mani olan esnaf Serhat Alp ise, "Bey amca dükkana girdiğinde bağıra bağıra telefonla konuşuyordu. Elinde 3 bin 600 lira para yatırdığına dair bir bankamatik makbuzu vardı. Benden hemen bir kağıt kalem istedi. O sırada telefondaki şahıs 'telefonu kapatma', 'hiç kimseyle konuşma' diye sürekli bağırıyordu. Sonra amcaya bir hesap numarası verdiler. Bey amca hemen karşıdaki bankaya heyecanla gitti. Ben de gittim, bankanın güvenliğine durumu anlattım. 3 bin 600 lirası gitmiş, 6 bin lirası kalmış" diye konuştu.

Sıradaki

OTOMATİK OYNAT

BİZE ULAŞIN