Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin ilk mutfak müzesi

Unutulmaya yüz tutmuş mutfak eşyaları, Türkiye’nin ilk mutfak müzesi olan Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesinde sergileniyor.

Gazeteci ve Türkiye'nin ilk Turizm Bakanı rahmetli Ali İhsan Göğüş'ün, annesinin adını yaşatmak amacıyla kendisine ait binayı 2005 yılında Büyükşehir Belediyesine hibe etmişti. 2008 yılında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından, Mutfak müzesine çevrilen Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesi'nde geleneksel mutfak kültürü tanıtılıyor. Unutulmaya yüz tutmuş mutfak malzemelerinin sergilendiği Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesini, her yıl binlerce turist ziyaret ediyor. Gaziantep Mutfağı'nda kullanılan mutfak malzemeleri, tabak, bardak, çatal - kaşık, servis tabakları, bakır eşyalar, sahanlar, sefer tasları özel vitrinlerde sergileniyor. Türkiye'de ilk olan Mutfak müzesinde, Gaziantep'in tarihini soluduklarını dile getiren ziyaretçiler, "Burada bulunan mutfak eşyaları, eski yaşamı andırıyor. Burası ziyaret edilmesi gereken müzelerden bir tanesi" dediler.

"GAZİANTEP'İN TARİHİNİ SOLUYORUZ"
Özellikle Mutfak kültürü ve Mutfak Kursu için Bursa'dan, Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesi'ne gediğini dile getiren bir ziyaretçi, "Bursa'dan geliyoruz eskiden yaşanılan tarihi kültürel Gaziantep'in tarihini soluyoruz burada özellikle kullanılan mutfak araçları mesela bakır tencereler, sunum tepsileri olsun bunlar tamamen tarihini andırıyor Gaziantep'in o zamanlarda nasıl yaşadıklarını gösteriyorlar. Ziyaret etmesi gereken müzelerden biri. Gaziantep'e Mutfak kursu için gelmiştim. Burası çok uygun ve gayet güzel" dedi.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin ilk mutfak müzesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN