Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üçüz kız kardeşler aynı tıp fakültesini kazandı

Antalya’da yaşayan İsmail-Ümmüşen Kozak çiftinin tek yumurta üçüz kızları 18 yaşındaki Aslı,Başak ve Deniz,ilk kez girdikleri YGS ve LYS’den aldıkları puanla Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanıp,kayıt yaptırdılar.

Antalya'nın Muratpaşa İlçesi'nde yaşayan İsmail-Ümmüşen Kozak çiftinin, 2 ikinci çocuk denemelerinde üçüz kız bebek sahibi oldular. Baba Kozak, üçüz kızlarını başarılı şekilde hayata hazırlamayı başardı. Ortaokul dönemi başarılı geçen üçüzlerden Aslı, Adem Tolunay Anadolu Lisesi'ni,Başak, Yusuf Ziya Öner Fen Lisesi'ni,Deniz ise Metin Nuran Çakallık Anadolu Lisesi'ni kazandı. Lisede de eğitim hayatlarını başarılı şekilde devam ettiren üçüzler, dershaneden aldıkları destekle üniversite sınavına hazırlanmaya başladılar. Yükseköğretime Geçiş Sınavı(YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı'nda(LYS)yüksek puan alan üçüzler, hayalini kurdukları tıp fakültesi için tercih yaptı.
İlk kez üniversite sınavına giren üçüzler, ilk tercihlerinde Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne 6,9 ve 33 sıradan yerleşti.
Kamu işçisi 50 yaşındaki baba İsmail Kozak,ilk önce ikiz bebek beklerken mucizevi şekilde üçüz kız bebek sahibi olduklarını aktardı.
Bir kızı daha olduğunu ve üçüzleri büyütürken zaman zaman zorlandıklarını ifade eden Kozak, " Eşim çok zorlandı. Kayın validem destek oldu. Büyütmeyi başardık. Okul çağına getirdik. Okul dönemleri hep başarılı geçti. Kızlarımdan Aslı Kozak(18) Adem Tolunay Anadolu Lisesi, Başak Kozak(18) Yusuf Ziya Öner Anadolu Lisesi,Deniz ise Metin Nuran Çakallıklı Anadolu Lisesi'ni başarıyla bitirdi. Hep takdir ve onur belgesi aldılar" dedi.
"DÜZENLİ ÇALIŞTILAR"
Üniversite sınavına dershane desteği ile hazırlandıklarını belirten baba Kozak, " Son sene özellikle kızlarım çok çalıştı. Sabaha karşı 03.00',04.00'a kadar çalıştılar. Dersi derste dinliyorlar ve anlıyorlardı. Düzenli çalıştılar,test çözmeye ara vermediler. Sonuçta bu başarı geldi" diye konuştu.
"BÜYÜK MUTLULUK"
Kızlarının 485 ile 510 arasında bir puanla Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni kazanmaya hak kazandığını ve kayıtlarının yapıldığını dile getiren baba Kozak, "Aynı dershaneye gittiler. Kızlarımın üçü de tıp istiyordu. Antalya'yı tercih ettiler. Baba ocağından okullarına gidip gelecekler. Kayıtlarını yaptırdık. Aynı sınıfta okuyacaklar. Bizim için büyük bir mutluluk ve onur" dedi.
"BİR HAFTALIK TATİL HEDİYESİ"
Bu sonucu kızlarından beklediklerini aktaran Kozak, hediye olarak ise üçüzlerine Bodrum'a tatile götüreceğini sözlerine ekledi.
Ev hanımı anne 49 yaşındaki Ümmüşen Kozak, üçüz kızlarının her zaman uyumlu olduklarını belirterek, şanslı bir anne olduğunu dile getirdi.
"HAYALLERİ TIP FAKÜLTESİYDİ"
Üçüzlerinden desteklerini esirgemediğini kaydeden anne Kozak, "Yetişemedikleri yere ben koştum. Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı'ndan(YGS) başarılı oldular. Lisan Yerleştirme Sınavı'nda(LYS) da istedikleri puan aldılar. Son yıl bu işi daha sıkı tuttular. Çünkü aynı üniversite de okumak istiyorlardı. Başardılar. Benden daha şanslı bir anne yok şuan. Çok mutluyum" şeklinde konuştu.
"HEP BİRLİKTEYDİLER"
Üçüz kızlarının ilk tercihlerini kazandıkları işaret eden Kozak, " Emeğimizin karşılığını aldık. Bugüne kadar hep birlikte hareket ettiler. Aynı fakültede istedikleri eğitimi alacaklar. Yaşamlarına güvenle devam edecekler.Bizde aileleri olarak yanlarındayız. İnşallah mezuniyetlerini de görürüz" ifadelerine yer verdi.

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Üçüz kız kardeşler aynı tıp fakültesini kazandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN