Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yediği erik 3 yaşındaki Aslıhan'ın hayatını kararttı

Sivas'ta, yediği eriğin boğazında yakılması nedeniyle bir süre beynine oksijen gitmeyen 3 yaşındaki Aslıhan Cücen, iki aydır yatağa mahkum yaşıyor. Küçük kızın ailesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım bekliyor.

Orhangazi Mahallesi 2'inci Sokak'ta oturan Firdevs-Turan Cücen çiftinin iki kızında büyüğü olan 3 yaşındaki Aslıhan 8 Haziran günü annesiyle birlikte erik yemeye başladı. Bu sırada küçük kızın yediği eriğin bir tanesi nefes borusuna kaçtı. Anne Firdevs kaçan eriği çıkartmak istemesine rağmen başarılı olamadı. Babasından yardım isteyen anne küçük kızı otomobille Sivas Devlet Hastanesi'ne götürdü. Nefes borusuna kaçan erik burada yapılan müdahaleyle çıkarıldı. Ancak uzun süre nefes alamayan küçük kız daha yürüme konuşma yetisini kaybetti.
Küçük kız daha sonra Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne sevk edilerek tedavi altına alındı. Burada 23 gün tedavi gören Aslıhan'ın tedavisinde bir başarı sağlanamazken, aile kızlarının tedavisi için yardım bekliyor. Beynine oksijen gitmemesi beyninde hasar oluşan, söylenenlere tepki veremeyen, konuşamayan ve yürüyemeyen Aslıhan, 2 aydır mahkum olduğu yatağında, burnundan mamayla besleniyor.
Anne Firdevs Cücen olay anını anlatarak, "Erik yiyordu normalde çekirdeğini çıkarıyordu. Ben oyuncaklarını topluyordum. Nasıl olduğunu görmedim. Geldi dokundu bana ağzı açılmış hemen kulaklarını çektim sırtına falan vurdum çıkaramadım. Her zaman alıyordu boğazını o hareketi yapıyordum çıkıyordu. Bu sefer çıkaramadım babama seslendim. Hemen dişleri kitlenmeye morarmaya başladı. 'Anne' dedi gözlerinde baya bir yaş aktı. En büyük hatam elim ayağım titreyince ambulansı arayamadım. Hemen kendimizi dışarıya atıp hastaneye götürdük. Orada çıkardılar eriği çıkarana kadar oksijensiz kalmış. 5 dakika içerisinde çıkması lazımmış. Oksijensiz kaldı, kalbi falan durdu. Ondan sonra üniversiteye sevk ettiler. Orada 23 gün yattı. O günden beri böyle hiçbir fonksiyonu yok. Gözleri bakıyor ama takip etmiyor."dedi.
Doktorların iyileşme umudunun olduğunu söylediğini belirten anne Cücen böylede kalabileceğini tedavi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan yardım beklediklerini ifade etti.
"ANKARA GATA'YA SEVK YAPTIRAMIYORUM"
Kentteki bir iplik fabrikasında asgari ücretle çalışan baba Turan Cücen ise," Kızımın durumu belli yatağa bağlı bir şekilde yatıyor. Kasılması var durmadan ağlıyor. Bizde bir şey yapamıyoruz devlet büyüklerimizden yardım istiyoruz. Tedavisi varsa yaptırmak istiyoruz. Ankara GATA'ya sevk yaptıramıyorum. Eğer tıbben çaresi varsa tedavisini yaptırmak istiyorum bizim elimizden bir şey gelmiyor. Devlet büyüklerimden rica ediyorum kızıma sahip çıksınlar" ifadelerini kullandı.
Öte yandan Sivas İl Sağlık Müdürü Adil Kaya da Aslıhan'ı ziyaret ederek ailesinden durumu hakkında bilgi aldı. Kaya, küçük kızın iyileşmesi için gerekli tedavinin yapılması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Yediği erik 3 yaşındaki Aslıhan'ın hayatını kararttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN