Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yemin töreninde gözyaşlarını tutamadılar

Manisa 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı’nda 3 haftalık temel eğitimlerini tamamlayan 3 bin 275 acemi erin yemin töreninde, gurur ve duygu dolu anlar yaşandı. Oğullarını asker kıyafetleri içinde gören anneler, gözyaşlarına hakim olamadı.

Manisa 1'inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası'nda, 1996/1 Tertip birinci kademe 3 bin 192 er, 362'nci kısa dönem 83 er olmak üzere toplam 3 bin 275 acemi er yemin etti.
Törene Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Yavuz Ekrem Arslan, Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi ve askerlerin aileleri törene katıldı.

YEMİN TÖRENİNİ YAKLAŞIK 10 BİN KİŞİ İZLEDİ
Törende ailelere hediye olarak Türk bayrağı ile şapka, sıcak çorba, meyve suyu ve su ikramında bulunuldu. Daha önceki yıllarda vatani görevlerini 1'inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığında yapan Mehmetçik babalarına katılım belgesi ve hediye takdim edilirken, yemin törenini 9 bin 432 ziyaretçinin izlediği bildirildi.
Sancağın platformdaki yerini alması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda Türk bayrağı ve silahların bulunduğu masaların üstüne ellerini koyan askerler, yemin etti.

"ŞEREF VE NAMUS TÜRK ASKERİ İÇİN SU KADAR HAVA KADAR KUTSALDIR"
Daha sonra Piyade Er Ünal Sünger, askerler adına konuşma yaptı, ardından 1'inci Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Yavuz Ekrem Arslan, askerlere ve ailelerine seslendi. Arslan, "Kahraman Mehmetçikler bu yemin ile milletimize sadakatle hizmet edeceğine ve Atatürkçü düşünce sistemine gönül bağlı kalacaklarını beyan ettiniz. Şeref ve namus, Türk ulusu için hava kadar, su kadar, toprak kadar kutsaldır. Dünyanın en güçlü silahlı kuvvetlerinden birisi olan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz gücünü Atatürkçü düşünce sisteminden, sarsılmaz birlik ve beraberlik ruhundan ve Türk milletinin güveninden ve sevgisinden almaktadır" dedi.

TÖREN SONUNDA DUYGU DOLU ANLAR YAŞANDI
Konuşmaların ardından marşlar eşliğinde askerler geçiş yaptı. Tören sonrasında askerlerin aileleri ile buluşmasında duygulu anlar yaşandı. Yurdun dört bir yanından Manisa'ya gelen asker aileleri yemin töreninin ardından evlatlarıyla hasret giderdi. Oğullarını asker kıyafetleri içinde gören anneler gözyaşlarına hakim olamadı. Bazı aileler bu anları fotoğraf çekerek ölümsüzleştirdi.
ARKADAŞINA GÖNDER
Yemin töreninde gözyaşlarını tutamadılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN