Yolda yüzdüler

Tokat’ın Erbaa ilçesinde hidroelektrik santrali (HES) barajı çalışmaları sonrasında sular altında kalan yolda çocuklar suya girerek serinledi. Kelkit Çayı üzerine inşa edilen Tepekışla Barajı ve Hidroelektrik Santrali inşaatının tamamlanması ile birlikte su tutulmaya başlandı. Uluslararası yolda araçların geçişi için yeni bir güzergah trafiğe açılırken, eski yol sular altında kaldı. Birkaç ay öncesine kadar araçların geçtiği yol, göle döndü. Bölgeye piknik yapmaya gelen bir ailenin çocukları ise serinlemek için suya atladı. Sular altında kalan yola giren çocuklar, can simitlerini takarak serinlemenin keyfini yaşadı.

"BURASI DAHA ÖNCE ULUSLARARASI BİR YOLDU"
Matematik Öğretmeni Ahmet Acıhan, Ramazan ayından sonra hava sıcaklıklarının artması ile birlikte serin olan çam ağaçları altına piknik yapmaya geldiklerini kaydetti. Su altında kalan yolu iyi bildiklerini ifade eden Acıhan, çocukların da yüzme isteğini kırmadıklarını belirterek, "Çocuklar bu alanda yüzdükten sonra piknik yapacağız. Yaz tatilinde çocukları mutlu etmek ve isteklerini yerine getirmek için geldik. Çocuklarım eski yolda güvenli olarak yüzüyor. Burası derin değil, bir metre sonra derinleşiyor, batma riski yok. Buradan otomobiller, TIR'lar geçiyordu. Burası uluslararası bir yoldu. Şuanda çocuklarım bu yolda suya girerek serinliyor. Böyle bir yolda çocukların suya gireceği aklıma gelmezdi" dedi.

"HALKIN HİZMETİNE AÇILABİLİR"
Bölgenin emniyet şeridine alınarak serinlemek isteyenlerin girebileceğini ileri süren Acıhan, "Yapılacak olan çalışmalarla insanlar elektrik üretimi içim yapılan bu barajı serinlemek içinde kullanabilir. İnsanların gezinti yeri mesire alanı olabilir, kayıklarla burada gezilebilir. Balık tutulabilir" diye konuştu. Çocuklarda sıcak havada su altında kalan yolda serinlemenin farklı bir duygu olduğunu söyledi.
Öte yandan yaklaşık 150 milyon dolara mal olan Tepekışla HES'te yılda 241 milyon kilovatsaat elektrik üretilecek.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Yolda yüzdüler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN