Yunanlılar Türkiye'de veresiye alışveriş yapıyor

Yunanistan'da giderek artan kriz nedeniyle Yunan vatandaşları, Türkiye’ye gelerek alışveriş yapmayı tercih ediyor. Nakit sıkıntısı çeken bazı yunan turistler ise veresiye yazdırarak alışverişlerini yapıyor.

Antalya'nın Kaş ilçesine komşu durumunda bulunan Yunanistan'a ait Meis Adası'nda yaşayan Yunan turistler, ülkelerindeki krizi en az zararla kapatmak için çareyi Türkiye topraklarında buluyor. Doğu Akdeniz'de Yunanistan'a bağlı Oniki Adadan biri olan ve Kaş ilçesine 2.1 km uzaklıkta bulunan 7,3 kilometrekare büyüklüğündeki Meis Adası sakinleri , haftada iki kez gelen gemiyle Yunanistan'a gidip alışveriş yapmak yerine fiyatları daha uygun olan Kaş ilçesini tercih ediyorlar.

VERESİYE YAZDIRIYORLAR

Her 15 günde Pazar ihtiyaçlarını karşılamak için Kaş ilçesine gelen Yunan vatandaşlar, maddi durumları iyi olmadığı zamanlarda ise Türk esnaflara veresiye yazdırıyorlar. Saat satışı yapan pazar esnaflarından Yusuf Demirdaş, Yunan vatandaşların Kaş ilçesine alışveriş için sürekli geldiğini belirterek, " Burası Yunanistan'a göre daha uygun hemde ulaşımı daha kolay. Meis adasında yaşayanlar ise emekli insanlar. Buradan alışveriş yapmayı tercih ediyorlar. Buradaki Pazar esnafından alışveriş yapıp, Yunan pazarında satış yapan Yunanlılar var. Burada ön plana çıkan önemli şey şu, Türk esnafının onlara çok kolaylık tanıması. Alışveriş yaparken yeri geliyor parası tam çıkışmadığında, haftaya ya da 15 gün sonra geldiklerinde veriyorlar. Bir nevi deftere yazdırıyorlar" dedi.

KAŞ'I TERCİH ETME SEBEBİ: YUNANİSTAN'DAN DAHA UCUZ
Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer ise, Meis Adası'nda yaşayan Yunan vatandaşların tüm ihtiyaçlarını Kaş ilçesinden karşıladığına dikkat çekerek, "1980 yılından bu yana Meis'te yaşayan vatandaşların alışveriş tercihi Kaş ilçesi. Çünkü en yakın yapabilecekleri üretim merkezi Rodos Adası. O da haftada iki defa gemi geliyor. Gemi ile gelip gitmek Kaş'tan daha uzak, daha masraflı olduğundan Kaşı tercih ediyorlar. Bilhassa Kaş'taki sebze meyve fiyatları çok çok ucuz olduğundan burayı tercih ederek alışveriş yapıyorlar" dedi.
Yunanistan'da kriz olmasına karşın Meis Adası'nın kendine ait potansiyeli olduğunu belirten Başkan Kocaer, "Fazla nüfusları yok, 500 civarında.Ayrıca 500 yatak kapasiteleri var. Akdenize seyahat eden tekneler de Meis'e gelmek süretiyle onlara turizmde ekonomik katkı sağlıyorlar. İlçemize gelip burada alışveriş yapıyorlar. Yunanistan'daki kriz nedeniyle geçtiğimiz yıllarda daha fazla para öderken, son yıllarda bu miktar biraz daha düştü" diye konuştu.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ARKADAŞINA GÖNDER
Yunanlılar Türkiye'de veresiye alışveriş yapıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN