Yüzlerce deniz yıldızı karaya vurdu

Tekirdağ'ın Marmara Denizi'ne kıyısı olan Kumbağ Mahallesi'nde yüzlerce deniz yıldızı ölü olarak karaya vurdu. Sahilde deniz yıldızlarını görence şaşıran tatilciler, denize geri atarken bir çoğu da sepetlere topladı. Tekirdağ Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü de ölü deniz yıldızlarının karaya vurmasıyla ilgili inceleme başlattı.

Süleymanpaşa İlçesi'ne bağlı Kumbağ mahallesinde, ilginç bir olay yaşandı. Dün öğle saatlerinde denize girmek için sahile inenler, yüzlerce deniz yıldızının ölü olarak karaya vurduğunu gördü. Bir çoğu deniz yıldızlarını yaşamaları için yeniden denize atarken, bazıları da karaya vuran ölü deniz yıldızlarını yanlarındaki getirdikleri sepetlere topladı.
Tatilcilerden Didem Deniz, uzun yıllardır sahilde böyle bir manzara ile karşılaşmadıklarını ifade ederek, "Yaz aylarında geliyoruz buraya. Daha önce hiç böyle bir şeye şahit olmadım. Çok sayıda deniz yıldızı bir anda öldü ve sahile vurdu. Durumu görünce bizde merak ettik, internetten araştırdık. Toplu intihar edebildiklerini öğrendik. Hatta bazıları hareket ediyordu. Biz bazılarını yeniden suya attık belki yaşarlar diye ancak yeniden kıyıya çıktılar. İnsanlar daha sonra kıyıya vuran deniz yıldızlarını topladı" dedi.
İlk kez çok sayıda deniz yıldızının ölü olarak karaya vurduğuna şahit olduğunu söyleyen Özkan Tutarer ise, "Öğlen sahile indiğimde her yer deniz yıldızı doluydu. İnsanlar onları topluyorlardı. Bende bir sepet topladım burada gördüğünüz gibi. Bazılarını denize geri attık yaşıyorlardı. Ama onlar yeniden geri çıktı. Ben küçüklüğümden beri yazlığa gelirim buraya. İlk kez böyle bir şeye şahit oldum. Kıyıya vuran deniz yıldızları çok da kötü bir koku yayıyor" şeklinde konuştu.
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İNCELEME BAŞLATTI
Tekirdağ Çevre ve Şehircilik Müdürü Ömer Albayrak da konuyla ilgili inceleme başlattıklarını söyledi. Yüzme suyunun kalitesi belirlenmesi için Halk Sağlığı Müdürlüğü ile birlikte 15 günde bir deniz suyundan numuneler aldıklarını kaydeden Albayrak, "Bu numuneleri İstanbul Hıfzıssıhha'ya gönderiyoruz. Sonuçlar birkaç güne kadar elimize geçecek. Ama yine de bölgede bir inceleme yapacağız. Denizi kirleten bir neden var mı bakacağız" dedi.

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüzlerce deniz yıldızı karaya vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN