Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zirvedeki sığınak helikopterle onarıldı

Bursa Büyükşehir Belediyesi, 2 bin 453 metre rakımlı Zirve Tepe’de yaklaşık 60 yıl önce yapılan ancak günümüzde kullanılamaz duruma gelen dağcı sığınağını kullanılabilir hale getirerek hizmete sundu. Ulaşım olmadığı için zirveye inşaat malzemeleri helikopterin 60 sorti yapmasıyla taşındı. 1.5 ayda tamamlanan onarımın ardından yüzlerce dağcının katılımıyla sığınak açıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Uludağ Zirve Tepe'de bulunan dağcı sığınağını, Türkiye Dağcılık Federasyonu ve Bursalı dağcıların talebi üzerine kullanıma uygun hale getirerek dağcıların hizmetine sundu. Yaklaşık 60 yıl önce yük hayvanları marifetiyle taşınan malzemelerden oluşturulan sığınak, günümüzün ileri teknolojik imkanlarıyla yeniden düzenlendi. Sığınağın yeniden kullanıma açılması sebebiyle Uludağ Zirve Tepe'de düzenlenen törene Bursa'daki 18 dağcılık kulübüne bağlı yaklaşık 260 dağcı katıldı.
Dağcıların İstiklal Marşı okuması ve AKUT'un kurucusu Aziz Doğan ile yaşamını yitiren dağcılar anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan törende konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Abdülkadir Karlık, tüm spor dallarının olduğu gibi dağcılık sporunun da yanında olduklarını bildirdi.

NEREDEN NEREYE... TEKNOLOJİNİN SON İMKANLARI KULLANILDI
Yaklaşık 60 yıl önce yapılan ancak doğal koşullar nedeniyle kullanılamaz duruma gelen sığınağın yeniden düzenlenmesini kısa bir süre içinde gerçekleştirdiklerini kaydeden Karlık, "Burada çalışmak oldukça zor, doğal şartlar normal çalışmaya izin vermiyor. Buna rağmen teknolojinin imkanlarını da kullanarak bu sığınağı kullanılır hale getirdik. Şimdi artık dağcılarımızın sığınabilecekleri güvenli bir yerleri oldu" dedi.
İki katlı sığınak binasının bundan sonra da Büyükşehir Belediyesi kontrolünde olacağını ifade eden Karlık, "Ufak tefek eksiklerini sezon sonuna kadar tamamlayacağız, ayrıca, doğal koşullar nedeniyle bundan sonra oluşabilecek sıkıntıları da gidereceğiz" şeklinde konuştu.

DAĞCILARIN EN BÜYÜK GÜVENCESİ
Törende konuşan Türkiye Dağcılık Federasyonu Bursa İl Temsilcisi Nazif Makas ise, yıllar önce oldukça zor koşullarda yapılan sığınağın yıllarca dağcılar için bir güvence olduğunu hatırlattı. Yoğun kar ve rüzgar gibi etkenler nedeniyle uzun bir süredir kullanılamayan sığınakla ilgili durumu Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'ye ilettiğini bildiren Makas, "Biz ufak tefek toparlamalar beklerken Bursa Büyükşehir Belediyesi burayı tümüyle elden geçirdi. Dağcılar olarak şükranlarımızı ifade ediyoruz. Evliya Çelebi'nin 375 yıl önce çıktığı ve ismini "kule-cihan" diye bildirdiği Zirve Tepe'deki bu sığınaktan tüm doğaseverler, dağcılık, kayak ve arama kurtarma faaliyetlerinde de faydalanabilecekler" dedi.
Makas daha sonra, dağcılık sporuna ve sığınağın yeniden yapımına verdiği desteklerden ötürü Büyükşehir Belediyesi'ne bir teşekkür plaketi verdi. Törene katılan Büyükşehir Başkan Vekili Abdülkadir Karlık da, sığınağın anahtarını Bursalı dağcılar adına Dağcılık Federasyonu İl Temsilcisi Nazif Makas'a sundu.

YOĞUN KATILIM
Sığınağın yeniden kullanıma açılması nedeniyle Zirve Tepe'ye yürüyüş düzenlendi. Törene Bursa'da faaliyet gösteren Ayak İzi, AVP Cihan, Demirtaş, Nokta Dağcılık, Yeşil Bursa, ULUDAK, ODAK, BAKUT, BUDAK, ALFA ve UDK gibi 18 dağcılık ve spor kulübünden 260 civarında sporcu katıldı. Bursa'daki dağcılık sporu camiasını bir araya getiren tören ve yürüyüşün ardından tüm dağcıların büyük bir memnuniyet içinde oldukl
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Zirvedeki sığınak helikopterle onarıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN