Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Westenra Hayley kimdir?

10 Nisan 1987 Yeni Zelandalı soprano, söz yazarı ve UNICEF gönüllüsü. Çıkardığı ilk uluslararası albüm olan Pure, 2003'te Britanya klasik müzik çizelgelerinde 1. sıraya kadar yükseldi ve bu albüm dünya çapında iki milyondan fazla sattı.

Westenra Hayley kimdir?

uluslararası klasik albüm olmayı başaran Pure, Westenra'yı 16 yaşında küresel bir ses sanatçısı yaptı. Ağustos 2006'da, İrlandalı müzik topluluğu Celtic Woman'a katıldı. Onlarla Celtic Woman: A New Journey adlı CD ve DVD özellikli albümü hazırladı, toplulukla birlikte 2007'de bahar turnesine çıktı. Son DVD'leri olan, The Greatest Journey: Essential Collection, 2008'de piyasaya sürüldü. Westenra, İngilizce dahil olmak üzere, Maorice, İtalyanca, İrlandaca, Almanca, Japonca, Galce ve Latince şarkılar seslendirdi

Müziğe başlangıcı

Westenra Christchurch, Yeni Zelanda'da, Hollandalı ve İrlandalı etnisitesine sahip olarak dünyaya geldi. Anne ve babası, Jill ve Gerald Westenra, Sophie ve Isaac Westenra adında iki çocuğa sahipti. Ailesinde müzikle birlikte yetişmişti. Westenra'nın büyükannesi Shirley İrlandalı bir şarkıcı ve büyükbabası eski bir piyanistti.

Altı yaşına geldiğinde, Paskalya için okulunda Cobham Intermediate oluşturulan müzikal bir oyunda "Minik Yıldız" rolünü canlandırdı. Gösteriden sonra, öğretmeni ebeveynlerine Westenra'nın çok yetenekli olduğunu söyledi. Öğretmeni Westenra'nın çalgılara yönemesini teşvik etti; Hayley daha sonra keman, piyano ve gitar çalmayı öğrendi. İlk ses dersini aldı ve tiyatral müziğe olan tutkusunu keşfetti. 11 yaşına geldiğinde, 40'ı aşkın sahnede oynamıştı ama ona daha çok erkeklerin canlandırması gereken parçalar veriliyordu: "Sık sık erkek parçaları olurdu. Balede, yeterli erkek olmazdı. Onların yerini yarı yarıya kızlar doldururdu. Ben gri takım elbise ve peruk giymeyi tercih ederdim ve onlar hoş giysiler değildi. Bir Noel Şarkısı adlı kitaptaki, Tiny Tim karakteri gibiydim, bu yüzden ben hasta çocuktum, hasta oğlan. Şarkı söylerken erkeklerin büyük eksikliği hissedilirdi ve o zamanlar, büyük hayal kırıklığına uğrardık.

12 yaşında, Westenra Walking in the Air ile birlikte profesyonel ses kayıtlarına başladı, ailesi ve arkadaşları için özgün bir albüm oluşturdu. İlk olarak, akrabalarına 70 kopya sattı. Sonra albümünü tamamladı, Westenra ve kız kardeşi Sophie, Christchurch sokaklarında müzik yapmaya başladı ve albümünden 1000 kadar sattı. Etrafında bir destekleyici kitle oluşmaya başlamıştı.

BİZE ULAŞIN