Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nâzım Hikmet'in akademisi açılıyor

Dünyaca ünlü şairimizin adı artık bir akademiyle de anılacak. Akademi, bir düşün okulu olmayı hedefliyor

Giriş Tarihi: 2.6.2009 ABONE OL
Yarın ölümünün 66'ncı yıldönümü nedeniyle çeşitli etkinliklerle anılacak dünyaca ünlü şairimiz Nâzım Hikmet'in adını taşıyan bir akademi kuruluyor. Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nin (NHKM), Ekim 2009'dan itibaren müzik, sinema, edebiyat ve sosyal bilimler olmak üzere dört dalda eğitim vermeye hazırlandığı İstanbul Kadıköy'de faaliyet gösterecek akademide, Erkan Oğur, Erdal Erzincan, Tahsin Yücel, Cevat Çapan dahil daha birçok alanında uzman ismin öğretim görevlisi yer alacak. Akademinin yapısını, getireceği farklılıkları, kadrosunu ve hedeflerini İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden Yardımcı Doçent Zeynep Suda Güler SABAH'a anlattı.
Bütünlüklü insanlar yetiştirmek istiyoruz: Akademi açma konusu geçtiğimiz yıllarda aklımıza düştü. Bu fikir, mevcut akademik ortamın bozulmuş olmasından kaynaklanıyor. Farklı bilim dallarını bir araya getirmek istedik. Bu yüzden akademide müzik, sinema, edebiyat ve sosyal bilimler bir arada yürüyecek ve öğrenciler bütün bölümlerden ders alacak. Amacımız bütünlüklü insan yetiştirmek.
Erzincan, Oğur sınıflarımız var: Her bölümde hem akademisyen hem de akademiyle ilgisi olmayan "ustalar" olacak. Örneğin, Erdal Erzincan alanında çok tanınmış bir virtüöz, ama akademisyen değil. Biz Erdal Erzincan, Ayşe Tütüncü, Erkan Oğur sınıfları açacağız. Örneğin Murat Beşer rock tarihine ilişkin dersler verecek. Sosyal bilimlerde de Orhan Kurmuş gibi akademi kökenliler de var. Edebiyat bölümümüz yazar ve şairlerle dolu. Hem Tahsin Yücel, Kemal Özer gibi yazarları aldık kadromuza hem de edebiyat tarihini anlatacak akademisyenleri.
Müfredatta Das Kapital: Müfredatı hazırlarken tüm okulların programlarını inceledik. Olumlu yanları almaya çalıştık. Ancak orada olmayan Marksizim ile ilgili bilim tarihi, Das Kapital, sanat tarihi ve sınıf mücadelelerini ekledik sosyal bilimler derslerimize. 1950'lerde duran Türk tarihini de anlatmak istiyoruz.
Sınav yok mülakat var:
Buranın bir yüksek lisans programı olduğunu belirtmeliyim. Bu nedenle müzik bölümünde enstrüman çalma öğretilmeyecek; bilenler alınacak. Sınav yok, mülakat yapıp seçeceğiz. Burası bir kurs değil bir düşün okulu. Birlikte araştırmaya, okumaya hevesli, enerjisi olan arkadaşları istiyoruz.
Küba'ya öğrenci göndereceğiz: Bu programın bir amacı da yurtdışına açılmak. Yunanistan ve Küba gibi farklı ülkelerle akademik temas kuracağız. İleride oradan buraya öğrenci alıp, biz de oralara öğrenci göndermeyi planlıyoruz. http://www.nazimhikmetakademisi.org

ARKADAŞINA GÖNDER
Nâzım Hikmet'in akademisi açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA