Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Tek evladım töre kurbanı'

Malatya'da kaçırıp, evlendiği kızın ailesi tarafından kurşun yağmuruna tutulan gencin babası isyan etti

Giriş Tarihi: 2.6.2009 ABONE OL
Malatya'da ailesi evlenmelerine izin vermeyince sevdiği kızı kaçırarak evlenen üniversiteli Alper Özdemir, kızın ailesinin "affettik, gelin" demesi üzerine gittikleri kayınpederinin evinde eşiyle birlikte öldürüldü. Tek evladını töreye kurban veren acılı baba Hasan Hüseyin Özdemir, oğlunun mezarını ziyaret edip, töreye isyan etti. Acılı baba, "Bu nasıl insanlık. Böyle insanlık olur mu? Bu acıya yürek dayanır mı?" diye gözyaşı döktü.

'AFFETTİK' DEDİLER VE...
Sevdiği kızla evlenmesine izin verilmeyen İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencisi Alper Özdemir (20) kendisiyle aynı sınıfta öğrenim gören Dilek Adıyahşi'yi (19) anlaşarak kaçırdı. Gençler resmi nikâh yaparak evlendi. Özdemir'in yakınları iki tarafı barıştırmak istedi. Bu teklifi önce kabul etmeyen kızın ailesi 20 gün sonra "Tamam affettik, gelin. Düğün gününü belirleyelim" dedi. Bunun üzerine babaevine önce giden genç kız mutfağa giderek, kahve hazırlamaya başladı. Alper Özdemir yanına ailesini de alarak daha sonra eve geldi. İddiaya göre genç kızın erkek kardeşi Ahmet Adıyahşi (18) kapıyı açar, açmaz Alper Özdemir'i kurşun yağmuruna tuttu. Bu sırada mutfakta olan Dilek Özdemir ise silah sesini duyunca kapı önüne koştu. Eşinin cansız bedenin gören Dilek Özdemir de kardeşinin silahından çıkan kurşunla yaşamını yitirdi.

'SÖZ VERDİM, BIRAKMAM'
Tek çocuğu Alper Özdemir'in ölümü ile yıkılan 43 yaşındaki baba Hasan Özdemir, şunları söyledi: "Annesi ile ayrıldıktan sonra, 5 yaşından beri Alper benimle kalmaya başladı. Hamallık, ayakkabı boyacılığı yapıp, yemedim yedirdim, giymedim giydirdim. Onu okutup üniversiteli yaptım. Onun mürüvvetini görecektim. Ama onu töreye kurban verdim." Özdemir şöyle devam etti: "Böyle insanlık olur mu? Tek suçları birbirlerini sevmek. Sabah sanki ölüme gideceğini biliyormuş gibi boynuma sarılıp uzun uzun beni öptü. Ona söz verdim 'Oğlum seni yalnız bırakmam bu toprakta' diye. Her gün gidip, onu ziyaret ediyorum."

ARKADAŞINA GÖNDER
'Tek evladım töre kurbanı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA