Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rahim ağzı kanseri aşısı için inceleme

Almanya'da yasaklanmasının ardından, İskoçya'da da sivil toplum örgütleri rahim ağzı kanseri aşısının yan etkilerinin incelenmesini istendi

Giriş Tarihi: 3.6.2009 ABONE OL
Almanya'nın, özellikle 18 yaş altındaki kızlara rahim ağzı kanseri aşısı yapılmasının durdurulması ve yan etkilerinin araştırılması kararının ardından, İskoçya'da da benzer yöndeki çağrılar arttı. Rahim ağzı kanseri aşısı sağlayan ilaç şirketlerine karşı yıllardır mücadele veren Uluslararası Halkın Avukatları Koalisyonu'nun (ICAP) çağrısında, aşının yan etkilerinin incelenmesi istendi. Almanya'da böyle bir karar alınmasında başarılı olan ICAP, İskoç bakanlara yönelik lobi faaliyetlerini artırdı. ICAP, ilacın uzun dönemli etkileri konusunda kaygılar bulunduğunu belirtirken, yan etkilerinin de yeterince belirlenemediğini savunuyor. ICAP'tan yapılan bir açıklamada, "Bir şirket, ilacın bağışıklık sisteminde sorun olan kişilere uygulanmasıyla ilgili veri bulamadıklarını söylüyor. Neden yeterli araştırma yapılmadan ilaç İngiltere ve İskoçya'da satışa çıktı" ifadeleri yer aldı.

150 KIZDA YAN ETKİ GÖRÜLDÜ
İlk
belirlemelere göre çağrılarında başarılı olan ICAP sayesinde ülkedeki Federal Ortak Komite, ilaçların ve yan etkilerinin detaylı bir raporla incelenmesine karar verdi. İskoç Scotsman gazetesinin yaptığı bir incelemedeyse, ülkede sonbaharda iğnenin yapıldığı 150 genç kızda yan etkiler görüldüğü belirlendi. Almanya'da gözden geçirilmesi kararının alınmasını sağlayanlar arasında yer alan Dr. Ansgr Gerhardus da ilacın yararlı olduğuna ilişkin kanıtların yeterli olmadığını savunuyordu.

Prof. Dr. Faruk Buyru
Aşı güvenilir
18 YAŞ
altındakilere de yapılabilir. Dünyada da Türkiye'de de kullanımın durdurulması gibi bir durum söz konusu değil. Bu aşının güvenilir olduğu ortaya çıktıktan sonra piyasaya verildi. Ancak uygulanan kişi sayısı arttıkça, uygulanan yaş grubunda veya uygulama prosedüründe değişiklikler yapılabilir.

Doç. Dr. Kadir Savan
Virüsten korur
DÜNYADA
şu anda rahim ağzı kanserleri, önlenebilen tek kanser türüdür. Aşı, HPV virüsünden koruyor. 11-29 yaş arasında yapılsın deniliyor. Hatta '9 yaşına indirilsin mi?' diye tartışılıyor. Ben de yapılması görüşüne katılıyorum. Tıpta her şeye önceden karşı çıkılmaz, bir yenilik ortaya çıktığında önce kullanılmalıdır.

Op. Dr. Seval Taşdemir
Gerekli değil
ZATEN
bu hastalık cinsel yönden aktif olan kişilerde görülüyor. Bizde böyle bir popülasyon yaşanması mümkün değil. Bizim toplum daha kapalı ve muhafazakâr. İlişki olmuyor. O yüzden ben yine de 18 yaş altındakilere önermiyorum.

ARKADAŞINA GÖNDER
Rahim ağzı kanseri aşısı için inceleme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA