Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kızıltepeli kızların okul kampanyası

Mardin Kızıltepe'ye bağlı Arıklı köyünde lise olmadığı için zorla evlendirildiklerini söyleyen kızlar, imza kampanyası başlattı

Giriş Tarihi: 5.6.2009 ABONE OL
Kız çocuklarının erken yaşta evlendirildiği Güneydoğu'da, ilköğretim çağındaki kız çocukları, kaderlerini değiştirmenin yollarını arıyor. Mardin'in Kızıltepe ilçesine bağlı Arıklı köyünde ilköğretim okulunda okuyan ve aralarında bu yıl okulu bitirecek olanların çoğunlukta bulunduğu bir grup kız öğrenci, köylerine lise yapılması için imza toplamaya başladı. 8'inci sınıf öğrencilerinden Zini Ünal, Enise Ektiren ve Sultan Yiğit'in başlattığı imza kampanyasına köylü kadınlar da destek verdi.

LİSE 45 KM UZAKTA

Köylerinin yanı sıra bağlı mezraları da dolaşarak imza toplayan Sultan Yiğit şöyle konuştu: "Okulumuz her yıl ortalama yüz öğrenci mezun veriyor. Ancak bunların 10-15 tanesi liseye devam edebiliyor. Üstelik bunların çoğu da erkek. Kız öğrencilerin eğitim hayatının 8 yılla sınırlı kalmaması ve birçok arkadaşımızın hayallerini gerçekleştirebilmesi için lisenin ne denli önemli olduğunu biliyoruz. Ama en yakın lise 45 kilometre uzakta. Hem ekonomik sebepler, hem de kızların başka yere okumaya gönderilmemesi yüzünden okuyamıyoruz. Biz okumak, hayallerimizi gerçekleştirmek istiyoruz. Ama biliyoruz ki köyümüzde lise açılmazsa 16-17 yaşında evlendirileceğiz. Bunun için sesimizi ulaşabildiği her yere ulaştırmaya çalışıyoruz." Topladıkları imzaları İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne ulaştırmak isteyen ilköğretimli kızlar, lisenin yanı sıra köylerine bir de sağlık ocağı yapılmasını bekliyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Kızıltepeli kızların okul kampanyası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA