Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Biri lise öğretmeni 3 Türk'te domuz gribi

Giriş Tarihi: 5.6.2009 ABONE OL
SAĞLIK Bakanlığı, ikisi İstanbul diğeri ise Ankara'da olmak üzere 3 Türk'te domuz gribine rastlandığını açıkladı. 31 Mayıs'ta ABD'den İstanbul'a gelen bir öğretmen ile 3 Haziran'da ABD'den İstanbul'a ve Kanada'dan Ankara'ya gelen iki Türk daha domuz gribi nedeniyle tedavi altına alındı.

VİRÜSLE OKULA GİTTİ
Şehremini Anadolu Lisesi'nde edebiyat öğretmeni G.Y. ve İngilizce öğretmeni E.U. bir proje kapsamında ABD'ye gitti. 31 Mayıs akşamı dönen öğretmenlerden G.Y., kendisini iyi hissetmediği için ertesi gün okula giderek sevk aldı ve Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvurdu. Domuz gribi virüsü taşıdığı belirlenen öğretmen, tedavi altına alındı. İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri de okuldaki diğer öğretmenlere koruyucu ilaç dağıttı. Hasta öğretmenle temasta bulunmadıkları gerekçesiyle öğrenciler için ise önlem alınmadı. Sağlık Bakanlığı olayı okul ve hasta ismi vermeden doğrularken, "Söz konusu vaka yeni olmayıp daha önce açıkladığımız 7'inci vakadır" açıklaması yaptı. Bakanlık, öğretmenle temasta olduğu düşünülen yakınlarına koruyucu ilaç verildiğini ve hastanın herhangi bir öğrenciyle teması olmadığını da duyurdu. İzlemeye alınan okulun 8 öğretmeni ise yapılan tetkikler sonucu taburcu edildi.

NEW YORK VE TORONTO

Sağlık Bakanlığı, dün iki ayrı domuz gribi vakasını daha duyurdu. Kanada'nın Toronto kentinden hareket edip, Franfurk üzerinden 3 Haziran'da THY'nin TK 1602 sefer sayılı uçağıyla Ankara'ya gelen bir kişi dün, yüksek ateş, kas ve eklem ağrıları şikayetiyle hastaneye başvurdu. New York'tan 02.06.2009'da yola çıkarak, Frankfurt üzerinden Lufthansa Havayolları'nın LH 3342 sefer ayılı uçağı ile İstanbul'a gelen bir yolcuda ise yüksek ateş belirlendi. Her iki hastada yapılan testler sonucu domuz gribi (Influenza A/H1N1) virüsü bulundu. Hastalar izole edilerek tedavi altına alınırken, Sağlık Bakanlığı adı geçen uçaklarda yolculuk yapanların 112 Acil Yardım hattını arayarak kendilerine ulaşılmasını sağlamalarını istedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Biri lise öğretmeni 3 Türk'te domuz gribi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA