Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Balıklıgöl'ün suyu çamura bulandı

Şanlıurfa'da yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan tarihi Balıklıgöl, son günlerde suyunda görülen kirlilikten dolayı, çamur rengine dönüştü.

Giriş Tarihi: 6.6.2009 14:47 ABONE OL
Yaz mevsiminin gelmesiyle ziyaretçilerin akınına uğrayan göldeki bu kirliğin şimdi nedenleri araştırılıyor.
Zehirlenme ve kirlilikten dolayı kaynaklanan balık ölümlerinin önüne geçmek amacıyla kamu kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerinin öncülüğünde 2 yıl önce temizlik çalışması yapılan Balıklıgöl, bu günlerde yine kirlendi.
Alt tabaka da oluşan çamurdan kaynaklandığı tahmin edilen gölde balıkların sürekli suyun yüzünde olması ve hareketsiz bir şekilde kalması bazı vatandaşların tepkisine neden oldu.
Bundan 2 yıl önce ilk defa kapsamlı temizlikten ve daha sonra da onarımdan geçen gölün su seviyesi ile balıklar için atılan yem miktarları da belirli bir seviyeye getirilmişti.
Gelişi güzel yem atılmaması için kota konulan gölde şu sıralar görülen aşırı kirlilikten dolayı balıklar suyun yüzeyine vurdu. Yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan tarihi Balıklıgöl'deki bu kirlenmeden dolayı gelen ziyaretçilerin de dikkatini çekti.
Her yıl 2 defa Balıklıgöl'ü gezmek için Mersin'den geldiğini söyleyen Hamit Şahin, bu yıl ilk defa böyle bir kirlilikle karşılaştığını ve suyun renginde değişikliğin hemen fark edildiğini ifade etti.
Şahin, sabah saatlerinde gölü ziyaret ettiklerinde suyunun çok bulanık olduğunu ve balıkların suyun yüzeyine çıktığını gördüklerini söyledi.
Şanlıurfa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü yetkilileri ise gelen şikayetler üzerine gölden suyun numunesinin alındığını ve incelenmek üzere belediyeye ait su arıtma tesisine gönderildiğini kaydetti.
Buradaki laboratuarlarda yapılan incelemeden sonra gelecek sonuçlardan sonra hareket edileceğini bildiren yetkililer, "Yılda genellikle bir kez bu şekilde kirlilik meydana gelebiliyor. Ancak bu kirlilikten dolayı balıkların ölümü söz konusu değil. Bu kirlenmeden dolayı henüz bir balığın öldüğüne dair bilgi gelmedi. Bizim tahminlerimize göre yerin altından geçen fay hatlarındaki hareketlilikten dolayı bir kirlenme olabilir. Bu yüzden suyun alt takasında bir çamurlanma olmuş olabilir. Gölün hemen yakınında yol çalışması yapılıyor. Çalışmalar sırasında dinamitler patlatılıyor. Bu sarsıntıdan kirlenmenin olmuş olabileceğini de tahmin ediyoruz. Şimdi tahlillerden gelecek sonuca göre hareket edeceğiz." dedi.
Geçtiğimiz yıl Valilik, Belediye, Harran Üniversitesi (HÜR) Devlet Su İşleri (DSİ) 15. Bölge Müdürlüğü, Sağlık, Çevre ve Tarım İl Müdürlükleri yetkilileri tarafından ortaklaşa bir kapsamlı temizlik yapılmıştı. 120 kişinin görev aldığı temizlik yaklaşık 2 hafta sürmüştü. İçerisinde otomobil lastiğine kadar ve daha çok madeni paraların atıldığı göl temizlendikten sonra onarımdan geçmişti.
Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Su Altı Grup Amirliği ekiplerinin de görev aldığı temizlik çalışmaları sırasında Balıklıgöl ziyaretçilere kapalı tutulmuştu.

ARKADAŞINA GÖNDER
Balıklıgöl'ün suyu çamura bulandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA