Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Son iki vaka, ABD ve Kanada'dan gelenler

ABD ve Kanada'dan gelen iki kişide daha domuz gribine rastlandı. Türkiye'deki vaka sayısı 10'a çıktı. Bir öğretmeni ABD'de hastalanan Şehremini Lisesi'nin diğer öğretmelerinde virüs çıkmadı

Giriş Tarihi: 6.6.2009 ABONE OL
ABD ve Kanada'dan gelen iki kişiye daha domuz gribi teşhisi konuldu. Böylece Türkiye'deki vaka sayısı da 10'a çıktı. Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Kanada'nın Toronto kentinden 2 Haziran'da hareket edip, Almanya-Frankfurt'a inen, buradan da 3 Haziran'da yerel saatle 15.30'da yola çıkıp, THY'nin TK 1602 sefer sayılı uçağıyla Ankara'ya gelen bir kişi, dün, yüksek ateş, kas ve eklem ağrıları şikâyetiyle hastaneye başvurdu. Hastadan alınan numunede domuz gribi virüsü bulundu. ABD'nin New York kentinden 2 Haziran'da yola çıkıp, yine Frankfurt üzerinden Lufthansa Hava yolları LH 3342 sefer sayılı uçağıyla İstanbul'a gelen bir yolcuda da, virüs saptandı.

ÖĞRETMENE 7 GÜN KARANTİNA...
Genel durumları iyi olan hastaların tıbbi takipleri yapılıyor. Sağlık Bakanlığı da, hastalar ile aynı uçakta seyahat eden yolcular ve yakın temasta bulunanların 112 hattını aramaları istendi. Bir proje kapsamında ABD'ye giden ve dönüşte rahatsızlanınca kaldırıldığı hastanede domuz gribi teşhisi konulan, Şehremini Anadolu Lisesi edebiyat öğretmeni G.Y.'nin tedavisi sürüyor. ABD'ye birlikte gittiği İngilizce öğretmeni E.U.'da virüse rastlanmazken, G.Y.'nin okula geldiğinde görüştüğü öğretmenlerin de dün sevk alarak hastaneye kontrole gittiği, ama virüse rastlanmadığı öğrenildi. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özerse, öğretmenin öğrenciler ile bir teması olmadığını belirterek, "7 gün karantina altında tutulacak. Bir sıkıntısı yok" dedi. Aydın'da ise 39 yaşındaki ABD'li arkeolog Peter Daniel Desteabvre domuz gribi şüphesiyle karantinaya alındı. Ancak yapılan tetkikler sonucunda bu kişide domuz gribi olmadığının anlaşıldığı öğrenildi.

İngiltere'de vaka sayısı 459 oldu, ABD'de 6 ölüm daha
DOMUZ gribi tüm dünyada yayılıyor ve can alıyor. Vakaların hızla artmaya devam ettiği İngiltere'de toplam hasta sayısının önceki gün ortaya çıkan 55 yeni vakayla 459'a yükseldiği bildirildi. ABD'de ise domuz gribine yol açan Influenza A/H1N1 virüsü, her biri farklı eyaletlerde 6 kişinin daha ölümüne yol açtı. Hayatını kaybedenlerin özellikleri "Bir yetişkin, 74 yaşında bir erkek, 55 ve 64 yaşlarında iki kadın, 9 yaşında bir kız ve 18 yaşın altında bir hasta'' olarak bildirildi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de, domuz gribinden ölenlerin sayısının 125'e çıktığını bildirdi. DSÖ'den yapılan açıklamada, 69 ülkedeki vaka sayısının ise 21 bin 940 olduğu belirtildi. Bu arada Ukrayna'da ve Dominik Cumhuriyeti'nde ilk kez domuz gribi vakasına rastlandı. İsviçre'de ise Sağlık Bakanlığı, ülke sınırları içinde ilk kez H1N1 virüsünün insandan insana geçtiği bir vakanın tespit edildiğini bildirdi.

Form doldurmayı istemeyene ceza geliyor
DOMUZ gribine karşı alınan tedbirler çerçevesinde uçak içinde 'Sağlık Deklarasyon Formları'nı imzalamayanlara polis ceza kesecek. Bazı THY yolcularının formu doldurmamakta direndiğinin belirlenmesi üzerine, ilgili formu doldurmayan uçak yolcuları hakkında polisin cezai işlem yapması, hatta bu yolcuların yurda girişlerinin engellenmesi ele alınacak. Yetkililer, Amerika'dan gelen ve domuz gribi virüsü taşıyıcısı olan bir kişiyle aynı uçakta olan 6 yolcuya, form doldurmadıkları için çok güç ulaşıldığını bildirdiler.

Kişiden kişiye bulaşan vaka Türkiye'de yok
SAĞLIK Bakanlığı'nın açıklamasına göre, Türkiye'de rastlanan 10 vakadan 9'u ABD biri ise Kanada'dan gelen kişilerde görüldü. Şu ana kadar kişiden kişiye bulaşma yoluyla bir vakaya ise rastlanmadı. Bu arada Sakarya'da, bir yakınının gözetim altında olduğunu, kendisinin de domuz gribi belirtileri gösterdiğini ileri süren kişi panik yarattı. Daha sonra, hastanın yalan söylediği anlaşıldı.ARKADAŞINA GÖNDER
Son iki vaka, ABD ve Kanada'dan gelenler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA