Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sorular öğrencileri zorladı

İlköğretim 8'inci sınıfların ardından dün de 7'nci sınıflar SBS maratonundaydı. 1 milyon 42 bin öğrenciye 5 ayrı dersten 90 soru yöneltildi

Giriş Tarihi: 8.6.2009 ABONE OL
Geçen yıl ilk kez Seviye Belirleme Sınavı ile tanışan 7'nci sınıf öğrencileri, bu yıl gördükleri Türkçe, matematik, fen ve teknoloji, sosyal bilgiler ve yabancı dil olmak üzere 5 ayrı dersten toplam 90 soru yanıtladı. 1 milyon 42 bin öğrencinin girdiği sınavda, sorular öğrencileri zorladı.


7. SINIF SORULARI VE CEVAP ANAHTARI
* A KİTAPÇIĞI

* B KİTAPÇIĞI

8. SINIF SORULARI VE CEVAP ANAHTARI
* A KİTAPÇIĞI
* B KİTAPÇIĞI

Geçtiğimiz yıl yapılan sınava göre çok daha zor olan 7'nci sınıflar Seviye Belirleme Sınavı'nda bu kez çok sayıda birincinin çıkması beklenmiyor. Soruların okuma alışkanlığını, işlem yeteneğini ve bilgiyi ölçer nitelikte olduğunu belirten Bilfen İlköğretim Okulları öğretmenleri, sınavı testlere göre değerlendirdiler.

TÜRKÇE: Sorular Türkçe açısından iyi öğrenciyi ayırt edebilecek zorlukta ve öğrencilerin okuduğunu anlama gücünü ölçen ağırlıktaydı. Dil bilgisi soruları anlam soruları ile bütünleştirilmişti. MEB'in yeni müfredatla girmiş terminolojisi sorularda kullanıldı. Bu özellikle A kitapçığında 4'üncü soruda görüldü. Soruda "gelecek zamanın hikayesi" yerine "gerçekleşmemiş niyet" ifadesine yer verildi. Soruların genel dağılımında paragrafta anlam soruları yoğundu. Dolayısıyla okuma alışkanlığı olan öğrencilerin zorlanmadan yapabilecekleri nitelikte sorulardı.

MATEMATİK: A grubunun çemberle ilgili 12'nci sorusunda, CA ve DB doğru parçalarının çap olduğu belirtilmem. Soru bu haliyle tartışmalı. Matematik ve geometri sorularının konu dağılımı uygun. Çok dikkatli okuyan, okuduğunu anlayan işlem ve görsel yeteneği çok güçlü öğrencilerin başarabileceği bir sınav. Matematik testi, soruların zorluğu bakımından genel sıralamaya ciddi anlamda etki edecek.

MÜFREDAT DIŞI SORU

FEN VE TEKNOLOJİ: Fizik ve biyoloji bölümlerinde zorlayıcı, klasik, üst düzey sorular vardı. 3 soru çok zor hazırlanmıştı. Bu sorular fizik testinde A kitapçığı 4'üncü soru ve 6'ncı soru ile biyoloji testinde A kitapçığı 17'nci soruydu. Bu iki sorunun ÖSS türü olduğunu söyleyebiliriz. Testte, birden çok bilginin bağlantılı olarak kullanılması gereken zor sorular vardı. A kitapçığında 4'üncü soru müfredat dışı olduğu için sorulmamalıydı.

SOSYAL BİLGİLER: Orta zorlukta bir sınavdı. A kitapçığının 3'üncü sorusu öğrencinin yorum gücünden daha çok direk konu bilgisini ölçen bir sorudur. Sınavda her üniteden soru yer aldı. "Ülkemizde Nüfus" ünitesinden 4 soru yer aldı. Bu üniteyle ilgili sorular geçen yıla göre daha kolaydı. Testte grafik okuma becerisini ölçen sorular vardı.

İNGİLİZCE: Müfredatı test eder nitelikteydi. Resimler doğru yanıtları destekler şekilde açık ve anlaşılırdı.

ARKADAŞINA GÖNDER
Sorular öğrencileri zorladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA