Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Boğaz'da facia ucuz atlatıldı

İstanbul Boğazı'nda faciaya ramak kala durabilen 200 metre uzunluğundaki dev geminin sürüklenme anı çevredeki vatandaşlar tarafından cep telefonu ile görüntülendi. Siren çalarak vatandaşları uyaran geminin kıyıya kısa bir mesafede durması korku ve paniğe neden oldu.

Giriş Tarihi: 10.6.2009 16:19 Son Güncelleme: 11.6.2009 13:42 ABONE OL

Karadeniz'den Marmara istikametine doğru giden "Poseidon V" isimli geminin dümeni Kuruçeşme açıklarında arızalandı. Arnavutköy-Kuruçeşme arasında birden karaya doğru yönelen gemi, siren çalarak kıyıdaki tekneleri ve vatandaşları uyardı.


Kamera: Ayşegül Bakış-NAVİGA

Kıyıdaki ufak tekneler ve vatandaşlar korku içinde bölgeyi terk ederken, dev gemi demir atarak kıyıya 100 metre kala ancak durabildi. Olayın ardından çok sayıda Kıyı Emniyeti, Sahil Güvenlik Teknesi ve Deniz Polisi bölgeye giderek önlem aldı.

Olay sırasında kıyıdaki bir teknede olduğunu belirten Adem Arı isimli bir vatandaş, geminin Marmara istikametine doğru giderken birden yönünü karaya doğru vererek gelmeye başladığını söyledi. Geminin siren çalarak vatandaşları uyardığını belirten Arı, gemiyi gören vatandaşların ve teknelerin hızla kaçıştığını aktardı. Arı, "Çok korktuk. Gemi demir attı. Bir süre bu şekilde kıyıya doğru geldi sonra ancak durabildi." şeklinde konuştu.

Bu arada, geminin sürüklenmesi ve bu sırada siren çalarak kıyıdakileri uyarması çevredeki vatandaşlar tarafından cep telefonu ile görüntülendi.


ARIZALANAN GEMİ MARMARA AÇIKLARINA ÇEKİLDİ

İstanbul Boğazı'nda dümeni arızalanarak kıyıya az bir mesafe kala güçlükle durabilen Panama bandralı "Poseidon V" ismli gemi, Kıyı Emniyeti ekipleri tarafından Marmara Denizi açıklarına çekildi.

İstanbul Boğazı'nda dümen arızası sebebiyle Kuruçeşme açıklarında karaya 100 metre mesafede demir atarak durabilen Panama bayraklı Poseidon V isimli dökme yük gemisi, Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Genel Müdürlüğü Ekipleri tarafından Marmara Denizi açıklarına çekti.

200 metre uzunluğunda dev gemiyi 3 saat süren çalışma sonucunda kurtarıldı. Geminin karaya doğru bakan ön kısmı 3 römorkörün çalışmasıyla Marmara açıklarına doğru çevrildi. Gemi römorkörler eşliğinde Marmara açıklarına doğru çekildi.

Çalışmalar sırasında İstanbul Boğazı gemi trafiğine kapatıldı.

ARKADAŞINA GÖNDER
Boğaz'da facia ucuz atlatıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA