Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir'de ÖSS'ye başvuranların sayısı azaldı

Eğitim süresi 4 yıla çıkarılan ve bu nedenle 2008 yılında mezun veremeyen genel liseler 4 yıl olduktan sonra ilk mezunlarını bu yıl verecek. İzmir'de mezun olabilecek öğrenci sayısı, genel liselerin son sınıfındaki 12 bin 61 öğrenciyle artmasına rağmen ÖSS'ye başvuranların sayısında azalma oldu.

Giriş Tarihi: 10.6.2009 11:42 ABONE OL
İzmir'de 2007-2008 eğitim öğretim yılında orta öğretimden 19 bin civarında kişi mezun olurken, bu yıl genel liselerin de mezun verecek olmasıyla yaklaşık 30 bin lise son öğrencisi haziran ayından mezuniyet heyecanı yaşayacak.

Devlet okulu olan 272 orta öğretim kurumundan 100'ü genel lise olan İzmir'de geçen yıl Anadolu liseleri, fen liseleri, Anadolu teknik liseleri, güzel sanatlar liseleri ve Anadolu öğretmen liselerinden 19 bin 95 öğrenci mezun olmuştu. Mezun sayısının, genel liselerin 12. sınıfındaki 12 bin 61 öğrencinin de eklenmesiyle artması beklenirken liselerin son sınıfında mezun olabilecek öğrenci sayısının 29 bin 575 olduğu öğrenildi.

3 BİN 816 KİŞİLİK AZALMA

Mezun sayısındaki artışa rağmen, İzmir'de ÖSS'ye başvuranların sayısı geçen yıla göre azaldı. Geçen yıl 19 bin 95'i yeni mezun toplam 72 bin 27 kişi ÖSS'ye başvururken, bu yıl yapılan başvuru sayısı ise 68 bin 211 oldu, başvuranların sayısı 3 bin 816 kişi azaldı.

Genel lise mezunu öğrencilerin ÖSS'deki başarı durumunu hangi yönde etkileyeceğine ilişkin değerlendirmede bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Rağip Üye, ''ÖSS'de genel lise mezunları Anadolu lisesi mezunlarına göre daha az başarı gösteriyor. Bu nedenle genel lise mezunları başarıyı düşürebilir'' dedi.

Üye, İzmir'in 2008 ÖSS Türkiye geneli değerlendirmesinde sayısal puan türünde 51, sözel puan türünde 43, eşit ağırlık puan türünde ise 46. sırada yer aldığını hatırlatarak, şöyle konuştu:

''ÖSS ile ilgili tedbirleri aldık. Kentin ÖSS'deki başarısını arttırmak için kısa vadede yapılabilecekleri yaptık. İnternet üzerinden deneme sınavları yapıldı, ücretsiz kurslar açtık, rehberlik çalışmaları yaptık. Tabii kısa zamanda istenilen sonuca ulaşmak kolay değil. Uzun vadede çözüm bulacak projelerimiz var. Bu yıl sonucu değerlendireceğiz, önümüzü göreceğiz. Gelecek yıl için metotlarımız olacak.''

ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'de ÖSS'ye başvuranların sayısı azaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA