Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Domuz gribi alarmı en yüksek seviyede

Dünyada 141 kişinin ölümüne yol açan domuz gribi 74 ülkeye yayılınca Dünya Sağlık Örgütü alarmı 6'ncı seviyeye çıkarıp 'küresel grip salgını' ilan etti

Giriş Tarihi: 12.6.2009 ABONE OL
Dünyada şu ana dek 141 kişinin ölümüne yol açan domuz gribinin yayılma ölçeği, en üst seviye olan 6'ncı seviyeye çıkarıldı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) genel direktörü Dr. Margaret Chan'a bağlı uzmanların önerisiyle alınan kararla DSÖ 41 yıl aradan sonra ilk kez "küresel grip salgını" ilan etmiş oldu. Chan, karar sonrası yaptığı açıklamada, "Bu, dünyanın, 21. yüzyılın ilk grip salgınının eski günlerine döndüğü anlamına geliyor. Domuz gribi virüsü şu an durdurulamıyor" dedi. Chan, domuz gribinin 41 yılda ilk küresel salgını yarattığına dikkat çekerken, daha fazla ölümlerin olacağını, ama ölümcül vakalarda ani artışın olmayacağını belirtti. WHO'nun 193 üye ülkesine sınırlarını kapatmaması veya insanlara, gıdalara ve hizmetlere sınırlama getirilmemesi çağrısında bulunduğunu ifade eden Chan, salgın alarmının 6. aşamaya çıkarılmasının, hastalığın öldürücülüğüyle değil, coğrafi yayılma niteliğiyle ilgili olduğunu kaydetti.

BM'DE ACİL ÖNLEM TOPLANTISI

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun domuz gribine karşı WHO ile birlikte çalışacaklarını belirtirken, 'virüsün yayılması karşısında küresel dayanışma gösterilmesi gerektiğini' söyledi. Ban Ki-mun, konuyla ilgili alınacak acil önlemler için gelecek hafta başında BM'de toplantı yapılacağını söyledi. Öte yandan, Avustralya'da virüs belirlenen 5 kişi yoğun bakıma alındı. Hong Kong'da da 12 öğrencide virüs saptanınca, kreş ve ilkokullar 2 hafta kapatıldı. 74 ülkede vaka sayısı ise 27 bin 737 oldu.

ARKADAŞINA GÖNDER
Domuz gribi alarmı en yüksek seviyede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA