Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Katil zekâsı 65'i geçemez!..

Uluslararası Adli Tıp Akademisi Başkanı Prof. Dr. Mete Gülmen: "Kusursuz cinayet ve zeki katil yoktur. Hepsi izler bırakır" diyor

Giriş Tarihi: 13.6.2009 ABONE OL
Türkiye'de Adli Tıp kararları konusunda şahibeler sürerken geçen ay Türk Profesör Mete Gülmen dünyanın en prestijli akademilerinden biri olan Uluslararası Adli Tıp Akademisi Başkanlığı'na seçildi. Üç yıl boyunca bu koltukta oturacak olan Prof. Dr. Gülmen'in, olay yeri incelemeleri, otopsiler, hatta diş ısırığından delil toplama yöntemlerine dair uzmanlıkları bulunuyor. Bugüne kadar pek çok cinayetin aydınlanmasını sağlayan raporları bulunan Prof. Dr. Mete Gülmen SABAH'a adli tıp ile olayların çözüm yöntemlerini açıkladı:

Kusursuz cinayet mümkün mü?
Bu konu dünya adli tıp kongrelerinde de her yıl tartışılır. Uzmanlar, tartışmalardan sonra 'kusursuz bir cinayet yoktur' fikrinde birleşiyor. Yetersiz adli takikat, yetersiz olay yeri incelemesi, yetersiz otopsi ve laboratuvar incelemesi ve bilgi eksiklikleri olabilir. Bizim yetersizliğimiz nedeniyle cinayet kusursuz gibi görünür. Ardında iz bırakır ama onları algılamayabiliriz.

Çok zeki bir katilin iyi planladığı bir cinayetin çözülememe riski var mı?
Öncelikle şunu bilmek gerekir. Katillerin zekâ seviyeleri düşüktür. Katillerin çok zeki olduğuna dair inanış tamamen yanlıştır. Araştırmalara göre IQ'ları 65'in üzerine çıkmıyor. Katil eğer şizofrense zekâsı çok yüksek olabilir ama onlar da patolojileri nedeniyle kendilerini ele verir. Bunlar katil olmadan önce mutlaka önemsiz sayılan suçlar işlemiş olurlar. O suçların ciddiye alınması gereklidir.

KATİL GÜVENDİĞİ KİŞİDİR
Bir cinayette soruşturmaya neden hep en yakından başlanır?
Dünyanın her yerinde böyle, özellikle kadına ve çocuklara yönelik şiddet, cinsel istismar bunların hepsi birinci sırada çok yakın güvendiği kişilerden gelir. Kadınlar gece sokağa çıkmaya, parklara yalnız başına gitmeye korkarlar ya ben bunu anlamam çünkü olayların çoğu güvenli saydıkları mekânda ve güvendiği kişi tarafından geliyor. Portekiz ile bizim verilerimiz eşit çıktı. Ailedeki yakınlar halaoğlu, teyzeoğlu, enişte gibi kişiler suçlu çıkıyor. Rasgele saldıranlar da olabilir ama bunlar yakın çevreye göre çok çok daha azdır.

ADLİ TIP KARARLARI NEDEN TARTIŞILIYOR?
Bunların ardında yatan birinci neden Türkiye'de Adli Tıp Kurumu Başkanlığı'nın, Adalet Bakanlığı'na bağlı bir yapı olması. Ne kadar bilimsel çalışırsa çalışsın ne kadar bilimsel rapor düzenlerse düzenlesin Adalet Bakanlığı'na bağlı bir yapı olunca yurtdışındaki bakış açısından bu sistem sorgulanıyor. Cumhurbaşkanlığı'na bağlı olabilir, akademik yapı olabilir ama bakanlığa bağlı olmaktan artık çıkartılmalı...

KARARLAR BİLE DEĞİŞİR
O zaman kararlar da değişir ve davaların süreçleri hızlanır her şey yerinde halledilebilir. Her konunun İstanbul'a sorulmasına gerek kalmaz. Davalar bu kadar uzamaz. Yerele çevirirsen Adli Tıp raporları, bir hafta içinde sonuç verebilir, oysa aylarca bekleniyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Katil zekâsı 65'i geçemez!..
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA