Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kan alırken hastalık kaptı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde KKKA'lı hastaya müdahale ederken, virüs bulaşan sağlık teknisyeninin hayatını kaybettiği bildirildi.

Giriş Tarihi: 13.6.2009 15:48 Son Güncelleme: 13.6.2009 17:11 ABONE OL
Vezirköprü ilçesinde kene ısırması sonucu KKKA hastalığı şüphesiyle OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edilen bir hastaya acil serviste serum takmak isterken, serum iğnesini eline batıran ve KKKA hastalığı virüsü bulaşan Kübra Y, tedavi altına alındığı enfeksiyon hastalıkları servisinde hayatını kaybetti.

Başhekim Prof. Dr. Mustafa Bekir Selçuk, Kübra Y'nin yapılan müdahaleye rağmen hayatını kaybettiğini, üzgün olduklarını bildirdi.

BAŞHEKİM YARDIMCISI SÜMBÜL: HASTANEMİZİN TIBBİ AÇIDAN HİÇBİR İHMALİ SÖZ KONUSU DEĞİL

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Sümbül, KKKA'lı hastaya müdahale ederken, virüs bulaşan sağlık teknikerinin ölümüyle ilgili hastanenin tıbbi açıdan hiçbir ihmalinin söz konusu olmadığını söyledi.

Prof. Dr. Sümbül, KKKA'lı hastaya serum takarken, eline iğne batması sonucu KKKA virüsü bulaşan ve bu sabah hayatını kaybeden 18 yaşındaki Kübra Yazım'la ilgili açıklama yaptı.

Yazım'ın OMÜ Tıp Fakültesi Acil Kliniğinde bir yıldır acil tıp teknikeri olarak çalıştığını belirten Sümbül, Yazım'ın, 6 Haziran tarihinde KKKA hastalığı şüphesiyle Vezirköprü ilçesinden sevkle gelen, daha sonra kesin KKKA hastalığı tanısı konulan ve kaybedilen hastaya acil serviste serum takarken, eline iğne batırdığını ifade etti.

''Kaza sonrası gerekli tıbbi müdahaleler yapıldıktan sonra personelimiz takibe alındı'' diyen Sümbül, şu bilgileri verdi:

''Geçen çarşamba günü hastada yüksek ateş, kas, eklem ağrısı ve kusma belirtileri ortaya çıkınca infeksiyon hastalıkları servisine yatırıldı. Fizik muayenede genel durumu iyi bilinci açık olan hastada ateş 39 derece olarak ölçüldü. Bademcikte kızarıklıklar vardı. Laboratuvar incelemelerinde ise kan değerlerinde düşme saptandı. Hastaya gerekli tedaviler başlandı. Sağlık Müdürlüğü ile temasa geçilerek tanıyı doğrulamak için Ankara'ya kan gönderildi. Takiplerde trombosit değerlerinde hızlı bir düşüş olduğu anlaşıldı. Kanama testleri bozuldu. Gerekli replasmanlar yapılarak kan değerleri normal düzeylerde tutulmaya çalışıldı.

12 Haziranda hastanın ateşi normale döndü, kan değerlerinde düzelme oldu. Ancak, genel durum bozuldu. Hasta yoğun bakım ve hematoloji bölümleriyle birlikte değerlendirildi. Öneriler doğrultusunda gerekli tedavilerine devam edildi. Trombositleri yükselmesine rağmen bu sabah hastada aniden idrarda kanama başladı. Genel durumu kötüleşti, saat 8.55'te solunum ve kalp durdu, hasta derhal solunum cihazına bağlanarak canlandırma işlemine başlandı. Yapılan müdahaleye rağmen hastayı kaybettik. Hastanemizin tıbbi açıdan hiçbir ihmali söz konusu değil.''

KÜBRA YAZIM'IN AİLESİ TEPKİLİ

Hastane önünde kızlarının cenazesini almak için bekleyen acılı Anne Ayşe ve baba Seyit Yazım, kızlarının ölümünde hastanenin ihmali olduğunu öne sürerek tepki gösterdi.

Hastane yönetiminden kimseyle muhatap olamadıkları ve bilgi alamadıklarından yakınan aile, hastane hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına şikayetçi olacaklarını söylediler.

Öte yandan, OMÜ Sağlık Meslek Yüksekokulunda 1. sınıf öğrencisi olan kızının iddia edildiği gibi sağlık teknikeri olmadığını hastanede staj yaptığını öne süren anne Ayşe Yazım, ''KKKA hastalığı şüphesiyle hastaneye başvuran hastaya müdahale etmek benim kızımın görevi olmamasına rağmen, bu işlemleri stajyerler yapıyor. Kızımın arkadaşları da benzer durumda, hastane yönetimi çocuklara baskı yapmış konuşturmuyor'' dedi.

Kübra Yazım'ın cenazesi Sağlık İl Müdürlüğü ekiplerince gerekli sağlık önlemleri sağlanarak hastane morgundan alınıp Yazım ailesinin yaşadığı Bafra'nın şirince köyüne götürülerek toprağa verilecek.

SAĞLIK BAKANI: TEKNİKER KARDEŞİMİZİN ÖLÜMÜYLE İLGİLİ SORUŞTURMA TALİMATI VERDİM

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Kliniğinde görev yapan bir acil tıp teknikerinin eline iğne batması sonucunda hastalanarak hayatını kaybetmesinden büyük üzüntü duyduğunu belirtti, bu konuda soruşturma açılması talimatını verdiğini bildirdi.

Akdağ, yaptığı yazılı açıklamada, "Daha önce bu tür önemli müdahaleler ve hasta takipleri hususunda gösterilmesi gereken azami dikkat ve hassasiyeti, ilgili genelgelerimizle sağlık kurumlarımıza bildirmiştik. Konu üzerinde titizlikle durmaya devam edeceğiz. Bütün sağlık yöneticilerimizi bir kere daha uyarıyorum" dedi.

Bakan Akdağ, açıklamasını şöyle tamamladı:

""Genç, gayretli ve fedakar acil tıp teknikeri kardeşimizin hayatını kaybetmiş olmasından duyduğum üzüntüyü bir kere daha ifade ediyor, kendisine Allah'tan rahmet, kederli ailesine, yakınlarına ve 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi camiamıza sabır ve başsağlığı diliyorum."

ARKADAŞINA GÖNDER
Kan alırken hastalık kaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA