Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Benim babam kahramandı' diyen çocuklar

Faili meçhul cinayetlere kurban giden 18 aydının evlatları, Babalar Günü için yarın akşam Esenkent Rıfat Ilgaz Tiyatrosu'nda buluşuyor

Giriş Tarihi: 20.6.2009 ABONE OL
DÜŞÜNCELERİ nedeniyle öldürülen ve üzerinden yıllar geçmesine rağmen birçoğu 'faili meçhul' olarak kalan aydınlarımız, yarına rastlayan Babalar Günü dolayısıyla, çocuklarının bir araya geleceği Benim Babam Bir Kahramandı adlı etkinlikle anılacak. Etkinlik, yarın akşam saat 19.30'da Esenkent Rıfat Ilgaz Açıkhava Tiyatrosu'nda yapılacak. 1980'de evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden radyo programcısı ve yazar Ümit Kaftancıoğlu'nun ailesinin düzenlediği özel gecede, 18 aydının çocukları üçer dakikalık konuşmalar yapacak. Programda, Cahit Berkay ve Mazlum Çimen'den müzik dinletileri, Genco Erkal, Arif Damar ve Öztürk Tatar'ın şiir-drama performansları ve sinevizyon gösterisi de yer alacak. Uğur Mumcu'dan Hrant Dink'e, Sabahattin Ali'den Necip Hablemitoğlu'na 30'un üzerinde aydının anılacağı özel etkinlik ile ilgili olarak SABAH'a konuşan Dr. Canan Kaftancıoğlu, çıkış noktalarının "Düşüncenin özgürce ifade edilebildiği bir ülke özlemi" olduğunu söylüyor. Kaftancıoğlu "Açıkça belirtmek isterim, bu etkinlikte 'sağ-sol ayrımı' yok. Tek derdimiz her türlü düşüncenin karşısına silahla çıkılmasının karşısında durmak. Ölümün ve ölüm acısının herhangi bir siyasi görüşü, milliyeti dini olmaz. Bizi tüm düşünce katliamlarının karşısındayız," diyor. Kaftancıoğlu, anılacak isimler arasında Aziz Nesin ve Ahmet Kaya'nın yer alışını şöyle açıklıyor: "Katliam kelimesini daha geniş anlamlı düşünüyoruz. Bir insanın ülkesinden uzaklaşmak zorunda bırakılışı da aslında bir kıyımdır."

HAFIZAYI CİLALAMAK GİBİ

Geceye katılacak "çocuk"lardan biri, Sivas Katliamı'nda hayatını kaybeden halk ozanı Nesimi Çimen'in oğlu Mazlum Çimen. Bale sanatçısı ve müzisyen Çimen "Bu etkinlik toplum hafızasını cilalamak tozunu almak gibi bir şey. Ama biz bundan ziyade babaları öldürülen çocuklar olarak yeni bir gündem yaratmak istiyoruz. Sivas katliamı için hala cevap bekliyoruz, ben bu konuda bir şey söylemek değil artık bir şeyler duymak istiyorum. Toplumun bilince ve duyarlılığa ihtiyacı var" diyor. Katılımcılardan, tiyatro sanatçısı Bengi Heval Öz ise, 1978'de kontrgerilla ipuçlarını yakaladığı için katledilen babası Savcı Doğan Öz'ün, öldürülmeden hemen önce yazdığı iki sayfalık raporu okumaya hazırlanıyor. Öte yandan anlamlı gecede, Sivas Katliamı'nda öldürülen Hasret Gültekin'in, ölümünden iki ay sonra dünyaya gelen ve dolayısıyla tanışamadığı oğlu Roni Gültekin de, hazırladığı özel sunumla programa katılacak.

ARKADAŞINA GÖNDER
'Benim babam kahramandı' diyen çocuklar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA