Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuklarınızı güneşten koruyun!

Alman Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ümit Ukşal, çocukların bilinçsiz bir şekilde güneşe maruz kalmalarının, güneş yanığı, isilik, pişik, deri enfeksiyonları ve alerjik hastalıklar gibi birçok tehlikeli duruma neden olabileceğini bildirdi.

Giriş Tarihi: 21.6.2009 13:03 ABONE OL
Ukşal, yaptığı yazılı açıklamada, temel yaşam kaynaklarından biri olan güneş ışınlarının özellikle çocuklardaki kemik gelişimi için çok gerekli olduğunu belirtti.

Anne ve babaların bilinçli olmalarının, çocukların güneşten etkin bir şekilde faydalanması ve zararlarından korunmasında önemli olduğunu vurgulayan Ukşal, ''Güneş ışınlarının çocuklara faydası olabileceği kadar zararı da olabilir. Çocukların bilinçsiz bir şekilde güneşe maruz kalmaları, güneş yanıkları, isilik, pişik, deri enfeksiyonları ve alerjik hastalıklar gibi birçok tehlikeli duruma neden olabilir'' ifadesini kullandı.

Bebek ve çocukların yaz mevsiminde güneşin zararlı ışınlarından korunmasının birkaç küçük pratik önlemle mümkün olduğunu belirten Ukşal, çocukların güneşin dünyaya dik ulaştığı 11.00-15.00 saatleri arasında güneşe çıkarılmamasını, güneş banyosunun ise sabah ve öğleden sonra 5-10 dakika süreyle yapılması gerektiğini ifade etti.

Açık havada şapka, açık renkli, sık dokumalı, pamuklu giysilerle güneş yanıklarına karşı korunma sağlanabileceğini dile getiren Ukşal, güneş kremlerinin en az 30 koruma faktörlü, parfümsüz ve boyasız olanlarından seçilmesi gerektiğini kaydetti.

Ukşal, çocuklarda sık görülen deri problemleri ve bu problemler karşısında alınabilecek önlemleri de şöyle sıraladı:

''Güneş yanıkları oluştuğunda soğuk suyla pansuman yapılmalı, bol sıvı verilmelidir. Çocuk aspirini verilmesi de güneş yanığı tedavisinde yararlı olur. Çocuklukta güneş yanığının sık sık olması, ileri yaşlarda deri kanseri oluşumuna yatkınlığa neden olur.

Çocuklar güneş altında hiçbir kozmetik veya kimyasal ürünle temas ettirilmemelidir. Herhangi bir ilaç kullanılıyorsa güneşten sakınmak ve ilaçların güneşe karşı hassasiyete neden olup olmayacağı doktora sorulmalıdır.''

Sıcak havanın bebek ve çocuklarda aşırı terleme ve terin deri dışına atılamamasına bağlı olarak gelişen isilik meydana getirdiğine vurgu yapan Ukşal, kapalı deri bölgelerinde, boyun, koltuk altı ve sırtta görülen isiliklere karşı ılık banyo, serin ve kuru ortam gerektiğini kaydetti.

Ukşal, sıcaklarda pişiklerin de sık görüldüğünü, bu nedenle bebek bezlerinin sık değiştirilmesi, pudra yerine çinko oksit içeren pişik kremlerinin kullanılmasını önerdi.

Sıcak ve nemli havaların çocuklarda deri enfeksiyonlarının sık görülmesine neden olduğunun altını çizen Ukşal, aşırı güneşte kalma sonucu oluşan uçuk mikrobunun, özelikle bebekler için çok tehlikeli olabileceğini, uçuğu olan yetişkinlerin, bebeklerle deri teması kurmaması gerektiğini kaydetti.

Yazın dış ortamdan, yüzme havuzlarından veya diğer insanlardan bulaşan bakterilerin, çocuklarda yüz ve diğer deri bölgelerinde yaralara neden olduğunu ifade eden Ukşal, bu yaraların bulaşıcı olduğunu, doktor tavsiyesi olmadan rastgele merhemlerin sürülmemesi gerektiğini vurguladı.

Alerjik bünyeli çocuklarda derinin daha kuru ve hassas olması nedeniyle sıcaktan korunmanın ayrı bir önem taşıdığını belirten Prof. Dr. Ümit Ukşal, yazın arı ve diğer böcek sokmalarının çocuklarda sık görüldüğünü, arı sokmasında sonra soğuk pansuman yapılması ve mutlaka doktora başvurulması gerektiğini ifade etti.

ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklarınızı güneşten koruyun!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA