Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nakille kurtuldu nakil yasası için Meclis'i uyardı

Böbrek nakli olmak için bir yıl bekleyen CHP milletvekili Tacidar Seyhan, daha önce Meclis'e verdiği, organ naklini kolaylaştıracak yasanın çıkarılması için hasta yatağından çağrıda bulundu

Giriş Tarihi: 22.6.2009 ABONE OL
Bir yıl süren acılı mücadeleden sonra böbrek nakli gerçekleştirilen CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan mutluluktan uçuyor. "Oh be dünya varmış. Yeniden doğmuş gibiyi, hayattan zevk almaya başladım" diyen Seyhan, hasta yatağından Meclis'e verdiği organ naklini kolaylaştıran yasa teklifinin derhal çıkarılması çağrısı yaptı. Hastanedeki yatağından telefon ile SABAH'a konuşan Tacidar Seyhan, duygularını şöyle dile getirdi:
YAŞASIN BÖBREĞİM ÇALIŞIYOR: Ameliyat çok başarılı geçti. Türkiye organ nakli konusunda çok önemli bir ülke. İlk 48 saat çok önemliydi. Onu atlattık. Yarın (bugün) hastaneden çıkacağım. Bir ay mikrop kapmamak için dikkatli olmak lazım. Üç ay kontroller yapılacak. Şu anda böbreğim vücuda uyum sağladı, çalışıyor. İçimden 'yaşasın' diye haykırmak geliyor. Kan değerlerim de normale döndü.
TEKLİF DERHAL ÇIKARILMALI: Meclis'e verdiğim organ nakli ile ilgili teklifin peşindeyim. Bu teklifin bir an önce ele alınıp kanunlaşması lazım. Komisyon başkanı ve bakanla da bu konuyu görüşeceğim. 45 gün içinde komisyonda görüşülmesi gerekiyor. Yoksa genel kurula direkt inmesi lazım. Bütün milletvekilleri, iktidar ve muhalefet ile herkesin yardımı gerekiyor.
ARANMAK GÜZEL: Genel başkanımız Deniz Baykal'ın ziyareti moral verdi. Meclis Başkanı Köksal Toptan, Başbakan yardımcısı Cemil Çiçek ve bazı bakanlar aradı. MHP'lisinden DTP'lisine çok sayıda milletvekili aradı. Grup başkanvekilleri aradı. Aranmak sevindirdi. Mutlu oldum.
ARTIK GÖZ YUMULAMAZ: Organ nakli için bekleyen Türkiye'de yaklaşık 1 milyon insan var. 70 bin kişi böbrek nakli bekliyor, diyalize giriyor. Ben o duyguları iyi bilirim. 70 bin kişinin diyalizle yaşamasına göz yumulamaz. Hiçbir devlet adamı buna duyarsız kalamaz.
OH BE DÜNYA VARMIŞ: Ameliyat olalı 5 gün oldu. Hayatım değişti. Çok farklı bir hayata girdiğimi, yaşamdan zevk almaya başladığımı daha şimdiden hissediyorum. Yepyeni bir hayat veriliyor insana.

ARKADAŞINA GÖNDER
Nakille kurtuldu nakil yasası için Meclis'i uyardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA