Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Albüm masrafı için otomobil yıkadı

Van'da açtığı oto yıkama merkezinde otomobil yıkayarak albüm masrafını çıkaran Dila Tezemir "Su kompresörünü erkekler zor kullanırken ben zevkle çalışıyorum" dedi

Giriş Tarihi: 23.6.2009 ABONE OL
Tam adı Dila Tezemir olan genç şarkıcı, babasının alkol problemi nedeniyle çocuk yaşlarda okulunu bırakmak zorunda kalmış. İstanbul'da doğup büyüyen, 15 yaşında evlenerek anne olan Dila, çocuk yaşta yaptığı bu hatalı evliliğini boşanarak bitirmiş. Otomobil yıkayarak albüm için gerekli parayı toplayan Dila, "Bahar Gülü 1" adlı çalışmasında otomobil yıkarken söylediği şarkılara yer veriyor.Müziğe nasıl başladınız?
Ayakta durmam ve çocuğuma bakabilmem için çalışmam gerekiyordu. Çevremdekilerin yönlendirmesiyle türkü barlarda sahne almaya başladım. Daha sonra İstanbul'u bırakıp, şehir dışına çıktım. Yardım gecelerinde, düğünlerde sahne aldım. Asker kökenli bir ailem olduğu için asker ve polis gecelerinde program yaptım.

Van'a gitmeniz ve otomobil yıkamaya başlamanız nasıl oldu?
2005'te şu anki ortağım İsmail Bey'le tanıştım. Gece hayatı beni çok yormuştu ve düzenli bir hayat sürmek için düzenli geliri olan farklı bir iş yapmak istiyordum. İsmail Bey Vanlı olduğu için kendisiyle birlikte Van'da ortak bir oto yıkama dükkânı açtık. Otomobilleri kendim yıkıyordum. İlk zamanlar çok tepki de aldık.

Ne gibi tepkiler aldınız?
Oradaki insanlar bir kadının, erkek işi olarak gördükleri bir alanda çalışmasına hiç alışkın değil. Bir kadının otomobil yıkama gibi erkek işini yapması Vanlılara ters ve tuhaf geldi. Ben büyük otomobiller kullanmayı seviyorum. Minibüs, kamyon ve TIR kullanmaya bayılıyorum. Beni bu araçların üstünde görenler çok şaşırıyorlardı.

YIKARKEN BESTELEDİ
Albüme nasıl karar verdiniz?
Otomobil yıkarken şarkı söylemeye devam ettim. Çevremdekiler de sesimi çok beğeniyormuş. Ortağımın zorlamasıyla albüm yapmaya karar verdik. Albümde yer verdiğim şarkıların hepsini otomobil yıkarken besteledim.

Şarkılarınız neden sitem dolu?
Evet, albüm biraz sitemli. Nefret duygusu da var aslında. Bunlar hep birikimlerin etkisiyle oluşan şeyler.

Ses eğitimi aldınız mı?
Hayır almadım. İbrahim Tatlıses de şan eğitimi almadı. Tamamen Allah vergisi sesim var. Rock da okuyorum halk müziği de.

Van'da İstanbul'dan daha fazla cip olduğu doğru mu?
Evet. İlk gördüğümde ben de çok şaşırmıştım. Lüksü çok seviyorlar. Çıkan ilk modeli Van'da görebilirsiniz.

Hedefiniz nedir? Hayal ettiğinizin ne kadarını gerçekleştirebildiniz?
Hedefim albümümün çok fazla kişiye ulaşması. Şu an kendimi insanlara tanıtma aşamasındayım. İşin henüz yüzde yirmi beşini yaptık gibi geliyor bana. Asıl bundan sonra zor işler başlıyor.

ARAÇLARI SEVERİM ZEVKLE ÇALIŞTIM
Daha önce böyle bir iş yapmış mıydınız?
Hayır, hiç otomobil yıkamamıştım. Sonuçta bir kadın için temizliğin evi, otomobili, yatı, katı olmaz. Temizlik, temizliktir. Araçlar benim için çok özel. Seve seve yapıyorum. Mesela su kompresörünü erkekler bile tüm gün elinde tutamazken, ben zevkle yapabiliyorum. Ekmek parası için çalışmaya hiç gocunmam, utanmam. İşin ayıbı olmaz. Yeter ki insan yapmak istesin.

ARKADAŞINA GÖNDER
Albüm masrafı için otomobil yıkadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA