Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Genelevlerin kapatılması gündemde yok"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Karaköy'deki genelevlerin kapatılması veya bölgenin boşaltılması konusunun gündemlerinde olmadığını bildirdi.

Giriş Tarihi: 24.6.2009 16:41 Son Güncelleme: 24.6.2009 16:59 ABONE OL
Saraçhane'deki Belediye Sarayı'nda belediyeye ait spor kulübünün voleybol ile karate dallarında başarılı ekiplerine hediye vererek tebrik eden Kadir Topbaş, basın mensuplarının çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

Topbaş, Karaköy Zürafa Sokak ile Surp Pırgiç Ermeni Kilisesi yanındaki genelevlerin bulunduğu alanların park ve dinlenme alanıyla belediye hizmet alanı olarak düzenlenmesi'' konusundaki sorular üzerine şöyle konuştu:

''Spesifik bir konu olarak böyle bir gündemimiz yok. Bunu net olarak söyleyeyim. Biliyorsunuz, Beyoğlu Koruma Amaçlı İmar Planları yıllardır yapılıyor. Bu planların öngördüğü alanlarda, koruma kurulunda değerlendirmeler yapılmıştır. Taşınması şeklinde değil, ama bölgenin nasıl kullanılacağı şeklinde birtakım öngörüler belirleniyor. Her bölge için bu geçerlidir. Planının bütünlüğü içinde, bilimsel değerlendirmesi yapılmıştır. Bizim gündemimizde genelevlerin kapatılması veya bu bölgenin boşaltılması yok.''

Konunun henüz yeni olduğunu da vurgulayan Topbaş, ''Zaten daha askı süreci var. İtirazlar olur, itirazlar değerlendirilir ve tekrar gündeme gelir'' dedi.

UNESCO RAPORU

Topbaş, UNESCO'nun ''Dünya Mirasları Listesi''nden İstanbul'u çıkarabileceği ve İstanbul için eleştirel bir rapor hazırlandığı yolunda iddialar bulunduğunun hatırlatılması üzerine de Türkiye'de bu duruma panik bir tavır sergilendiğini öne sürdü. Topbaş, şunları kaydetti:

''Panikleyip, konuyu farklı boyutlara çekiyoruz. UNESCO, dünyanın bir çok yerinde raporlar hazırlayıp, tavsiyelerde bulunuyor, ama bizdeki kadar panik yapılmıyor. UNESCO bir tavsiye kurulu olarak çalışır. Kararları değerlendirilir ve düzenlemeleri yapılır. İstanbul raporunda, özellikle metronun Haliç geçişi konusu var. En son uygulamaya geçtiğimiz projede, bizim koruma kurulumuzdan oy birliğiyle geçen, bilim adamlarımızın 'Evet' dediği bir projedir. Taşıyıcı sistem ayaklarının yüksekliği 55 metreye kadar çekildi. Bu da Süleymaniye Camisi'nin zemine oturduğu kotun daha altında. Bir problem olacağını zannetmiyorum.''

FSM KÖPRÜSÜ'NDEKİ ÇALIŞMA

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerinde Karayolları Genel Müdürlüğü'nce gerçekleştirilen çalışmaya da değinen Topbaş, ciddi anlamda İstanbul trafiğini etkileyen çalışmalardan oluşan mağduriyetleri azaltmak için toplu taşımaya ek destek sağladıklarını söyledi.

Topbaş, özellikle Harem-Sirkeci arabalı vapur seferlerini artırdıklarını ve günde yaklaşık 15 bin aracı bu yolla taşıdıklarını aktardı.

ARKADAŞINA GÖNDER
"Genelevlerin kapatılması gündemde yok"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA